Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Dębieńsko przechodzi do historii

Wczoraj, 30 sierpnia swoją działalność zakończyła Koksownia Dębieńsko należąca do JSW KOKS. Decyzja o zaprzestaniu produkcji koksu w Czerwionce-Leszczynach była zapowiadana już w połowie zeszłego roku.

Zarząd JSW KOKS zdecydował o przyspieszeniu procesu wyłączania baterii koksowniczej z ruchu, które było planowane na 4 września. Proces przenoszenia pracowników został zapoczątkowany już w ubiegłym roku. Mogli przejść do Koksowni Radlin, Jadwiga lub Przyjaźń, jak również zadeklarować chęć pozostania w dotychczasowym miejscu pracy, w którym będą prowadzone prace związane z sortowaniem koksu oraz prace porządkowe. Ponadto, każdy mógł zgłosić chęć podjęcia pracy w jednej z kopalni JSW, przy czym zatrudnianie w kopalni odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Pracownicy są zatrudniani w SIG na okres maksimum 1 roku na obowiązujących w tej spółce niej zasadach, a później przechodzą stopniowo do  kopalni JSW. Wtedy zmieniają się zasady ich wynagradzania.

Przejście z koksowni Dębieńsko do kopalni odbywa się na zasadzie dobrowolności, tak więc nie otrzymują wypowiedzenia. Pierwsze rozmowy w sprawie zatrudnienia w JSW Szkolenie i Górnictwo odbyły się w minionym tygodniu.

Historia koksowni Dębieńsko sięga 1908 roku, kiedy ówczesny właściciel pobliskiej kopalni węgla postanowił wybudować obok zakład produkcji koksu. Zakład posiadający dwie baterie koksownicze ruszył w 1913 roku. W ostatnim czasie koksownia zatrudniała około 180 osób, a jej zdolności produkcyjne sięgały 300 tys. ton koksu rocznie.

Dębieńsko było jedną z czterech koksowni należących do JSW KOKS należącej do grupy kapitałowej JSW. Największą z nich jest koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Poza tym JSW KOKS ma też zakłady: Jadwiga i Radlin.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności