Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

zdjęcie: Dawid Lach

Dwie ściany uruchomiono w kopalni Pniówek. Ściana B-3 ma długość 218 m i wybieg 790 metrów, eksploatowana będzie do lutego 2025 roku, a jej zasoby sięgają 340 tys. ton. Druga ściana w Pniówku – C-5 jest nieco krótsza, bo jej długość ma niespełna 100 metrów z wybiegiem 375 metrów. Zasoby ściany C-5 to 140 tys. ton, będzie eksploatowana do września tego roku.

W Ruchu Zofiówka ruszyła ściana C-10, której zasoby określono na około 400 tys. ton. Ściana ma długość 230 metrów, wybieg 550 i ma zostać wyeksploatowana do lutego 2025 roku.

W Ruchu Knurów uruchomiono aktualnie największą ścianę - 14-tą, której zasoby oszacowano na milion ton węgla. Ściana o długości 245 metrów ma wybieg prawie 1,5 kilometra i będzie eksploatowana do stycznia 2026 roku.

- Aktualnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej eksploatację prowadzimy 23. ścianami. Udało się nam powrócić do ilości ścian sprzed zdarzeń w 2023 roku. Teraz intensywnie pracujemy nad tym, aby wrócić też do poziomu wydobycia z tamtego okresu - mówi Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Przypomnijmy, że wpływ na poziom wydobycia w kopalniach JSW ciągle mają zdarzenia z roku 2022 w Ruchu Zofiówka i KWK Pniówek oraz pożary ścian w kopalni Budryk i Pniówek, które miały miejsce w roku 2023. W związku z tymi zdarzeniami Zarząd Spółki musiał podjąć decyzję o przemodelowaniu niektórych frontów robót.

– Każdy, kto choć trochę zna się na górnictwie wie, że utworzenie nowego frontu robót i przygotowanie ściany do eksploatacji zajmuje wiele tygodni, czasami miesięcy. Jesteśmy na dobrej drodze. Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022. W czwartym kwartale mamy nadzieje eksploatować 26 ścian – dodaje wiceprezes Rozmus. 

Osiągnięcie założeń dotyczących poziomu wydobycia jest zależne od warunków geologiczno-górniczych.

Inne aktualności

Aktualności JSW SATransmisja kontynuowanego po przerwie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

Poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ, która odbędzie się 23. lipca.

Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informujemy, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego…

Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni

33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów.

Pniówek wdraża nowe rozwiązania

Lepsza wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego. W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych, które są ważnym elementem ambitnego projektu modernizacji obiegu…

Jastrzębski Węgiel najbardziej medialnym klubem siatkarskim

Z dumą informujemy, że Jastrzębski Węgiel wspierany przez Jastrzębską Spółkę Węglową uznany został przez magazyn „Forbes” za najbardziej medialny klub siatkarski w kraju. Gratulujemy!

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 24 czerwca 2024 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

Więcej aktualności