Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Budryk: Ferrari wśród pras

W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla na kopalni Budryk zamontowano, zaliczane do najlepszych na świecie prasy filtracyjne wyprodukowane przez włoską firmę Diemme.

W sumie w nowym budynku stacji pras, na jednym poziomie, zamontowano sześć takich urządzeń. Są to znacznie wydajniejsze i w pełni zautomatyzowane urządzenia, które znacznie poprawią wydajność zakładu i podniosą jakość produkowanego węgla, który będzie można sprzedać za wyższą cenę. To pierwsze tego typu urządzenia zamontowane w polskiej kopalni.
Prace montażowe trwały 4 dni i zostały wykonane unikalną technologią.

- Wykonawca zastosował przy montażu pras technologię polegającą na podniesieniu prasy ważącej około 48 ton w całości, bez rozbiórki na poszczególne elementy, za pomocą specjalistycznego dźwigu o nośności 500 ton i włożeniu jej przez otwarty dach budynku stacji pras na wyznaczone miejsce - mówi Janusz Babczyński, zastępca głównego inżyniera Przeróbki Mechanicznej Węgla i Jakości Produkcji KWK Budryk.

- To bardzo precyzyjna robota - dodaje Roman Chrzęstek, główny inżynier montażu z firmy Carbo Montaż. - Prawdopodobnie pierwszy raz na świecie zastosowano technikę usadowienia pras filtracyjnych w praktycznie wybudowanej hali. Włosi montują te urządzenia w trakcie budowy hali, nigdy nie transportowali pras przez otwarty dach - mówi inżynier Chrzęstek.

Zastosowanie tej niecodziennej technologii pozwoli skrócić czas realizacji tej inwestycji aż o pół roku. Zadanie inwestycyjne "Przebudowa węzła odwadniania i wyprowadzania produktów flotacji wraz z dostawą maszyn i urządzeń dla Zakładu Mechanicznej Przeróbki Węgla JSW S.A. KWK Budryk" ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnej Zakładu Przeróbczego w zakresie węgli głęboko wzbogaconych przeznaczonych dla koksownictwa. Dokumentacja projektowa została sporządzona przez firmę "PROREM" Sp. z o. o. Jastrzębie Zdrój. Umowa na realizację powyższego zadania została podpisana w dniu 22.10.2009 roku. z Konsorcjum w składzie: Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki "CARBOAUTOMATYKA" S.A. Tychy (Lider Konsorcjum),
- "CARBO MONTAŻ" Spółka z o. o. Tychy (Partner Konsorcjum).
Przewidywany czas realizacji zadania wynosił do 20 miesięcy od daty podpisania umowy.

- Planowane oddanie tego węzła do odbioru i przeprowadzenia prób technologicznych nastąpi prawdopodobnie już na początku grudnia. Jest to możliwe ponieważ wykonawca staje na wysokości zadania, angażując bardzo doświadczoną kadrę oraz duży potencjał środków technicznych - mówi Janusz Babczyński.

Cała inwestycja obejmuje również modernizację następujących węzłów w obiegu wodno - mułowym: klasyfikacja mułów w hydrocyklonach przed flotacją, odwadnianie koncentratu mułowego w wirówkach sedymentacyjnych oraz odwadnianie odpadów flotacyjnych w prasach komorowych. Dotychczas wykonawca zgodnie z warunkami umowy przekazał już kopalni do prób technologicznych i dalszego użytkowania dwa węzły: węzeł klasyfikacji mułów w dwóch hydrocyklonach KREBSA (w dniu 30.03.br.), węzeł odwadniania koncentratu mułowego w dwóch wirówkach sedymentacyjnych firmy DECANTER (w dniu 31.07.br).

Zarówno hydrocyklony jak i wirówki sedymentacyjne zostały zainstalowane w obiekcie kompleksowym, natomiast węzeł odwadniania odpadów flotacyjnych zlokalizowano w nowo wybudowanym budynku pras filtracyjnych w sąsiedztwie obiektu kompleksowego. Uruchomienie zmodernizowanego zakładu przeróbczego powinno przynieść efekty w postaci dwukrotnego zwiększenia produkcji węgla wsadowego oraz uzyskanie sporej nadwyżki z tytułu sprzedaży węgla.

Realizacja tego zadania ściśle jest związana z prowadzonymi na dole kopalni robotami górniczymi polegającymi na udostępnieniu nowych pokładów wysokojakościowego węgla ortokosowego typu 35, a obecny układ technologiczny zakładu nie pozwala na jego optymalne wzbogacanie. Zresztą kopalnia w swoich planach ma dalszą rozbudowę tego zakładu, a dotychczas realizowana inwestycja jest tylko jej pierwszym krokiem. Docelowo kopalnia Budryk będzie znaczącym producentem najlepszych węgli koksowych, których obecna podaż nie nadąża z zapotrzebowaniem rynku.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności