Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

JSW na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Dziesiątki paneli, setki mówców i tysiące słuchaczy – Europejski Kongres Gospodarczy 2019 kolejny raz odbywa się w Katowicach. Istotna część dyskusji poświęcona była górnictwu.

Jednym z tematów spotkań otwierających drugi dzień katowickiego Kongresu było górnictwo – zwłaszcza w kontekście dekarbonizacji oraz koniunktury na rynku węgla. Uczestnicy dyskusji jej część poświęcili na bilans i prognozy związane z eksploatacją węgla oraz zapotrzebowaniu na czarne złoto. Wnioski były wspólne - mimo międzynarodowej dyskusji na temat odchodzenia od węgla jako źródła energii, zapotrzebowanie na to paliwo wciąż rośnie, a oblicze branży stale się zmienia. - Daje stabilne miejsca pracy i miliardy podatku do skarbu państwa. Np. JSW już wchodzi w projekty gazu koksowniczego w energetyce, czy wykorzystanie wodoru. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w tym sektorze jest kadra, która pozwala tworzyć nowoczesny przemysł – powiedział podczas wystąpienia otwierającego dyskusję Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Uczestnicy panelu – przedstawiciele spółek wydobywczych i ich kooperanci, podkreślali też problemy, z jakimi boryka się dziś sektor wydobywczy. - Każda nasza decyzja musi być przemyślana, jesteśmy świadomi problemów z pozyskaniem finansowania – mówili paneliści. To wspólne problemy spółek węglowych, zarówno tych wydobywających węgiel energetyczny, jak i tych skupiających się na węglu koksowym. - W naszym przypadku istotna jest struktura wydobycia, około roku 2030 powinniśmy mieć ok. 80 proc. węgla koksowego, przy czym wiele zależy od zysku i warunków górniczo-geologicznych – tłumaczył uczestnikom panelu Artur Dyczko, pełnomocnik zarządu JSW. - Ale zapewnienie dostępu do złóż jest w tej sytuacji kluczowe, dziś jesteśmy przekonani, że po 15 latach udało się wszystko uzgodnić i w przyszłym tygodniu będzie koncesja na złoże Bzie-Dębina Zachód 1.

Recepta na problemy branży także była wspólna - konieczny jest nacisk na wykorzystywanie nowoczesnych technologii, bo dziś problemem górnictwa są głębokie pokłady, geologia oraz odległość od szybów. - Automatyzacja już trwa, to trend w górnictwie zmierzający ku zwiększeniu efektywności i konkurencyjności. Kluczowe jest dostosowanie technologii do indywidualnych potrzeb. Przykładem jest kopalnia „Zofiówka”, gdzie osiągnięto w pracach przygotowawczych doskonałe postępy ze względu na indywidualne przygotowanie. Tylko taka współpraca dostawcy technologii i jej użytkownika może przynieść dobre wyniki – podkreślał Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA .

Innym obliczem górniczej branży prezentowanym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego była innowacyjność. Wśród spółek z branży górniczej wyróżnia się Jastrzębska Spółka Węglowa, co podkreślano podczas panelu pt. „Elektromobilność/Gaz/Wodór – co rozwijać i jak sfinansować rozwój?”. Zdaniem ekspertów, 2019 rok ma szansę być przełomowy, jeśli chodzi o elektromobilność. Jej najnowocześniejszym elementem jest czyste paliwo. - Nasz wodór będzie powstawał bez udziału CO2, bo chcemy produkować ekologiczny śląski wodór – powiedział podczas panelu Tadeusz Wenecki, prezes zarządu JSW Innowacje. - Chcemy separować go z gazu koksowniczego powstającego w zakładach naszej Grupy Kapitałowej podczas procesu koksowania węgla. To nowa technologia, czerpiemy wzory z całego świata, głównie z Chin.

Podczas panelu zapowiedziano wspólny projekt JSW i Miasta Katowice dotyczący uruchomienia pierwszej w Polsce regularnej linii autobusowej obsługiwanej przez pojazd na wodór. - Znak czasów odciska swoje piętno na naszym mieście – dodał Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.- Postawiliśmy na autobusy elektryczne, ale bardzo ważny jest też pionierski projekt JSW.

​W ostatnim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego debatowano przede wszystkim nad przyszłością górnictwa, nad szansami które przed tym sektorem stawiają  najnowsze trendy technologiczne. Zarówno prelegenci, jak i pozostali uczestnicy paneli dyskusyjnych byli zgodni, że tempo zmian, jakie dyktuje rozwój techniczny oraz zmieniające się prawo ( głównie w zakresie ochrony środowiska) zmienia całkowicie  dotychczasowe podejście do branży. – Podstawą przyszłości węgla jest … chemia – oświadczył Jacek Srokowski wiceprezes zarządu JSW Innowacje.

Obecnie Grupa Kapitałowa JSW nie tylko rozwija  już istniejące kierunki  nowych zastosowań węgla, ale sama kreuje nowe trendy. - Czasy tradycyjnie  rozumianego przemysłu  wydobywczego powoli  odchodzą w przeszłość. Aby się rozwijać, ten sektor sam musi stać się liderem innowacyjnych i sprzyjających środowisku technologii – powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Plany JSW, przedstawiane  kilkakrotnie podczas Kongresu, obejmują  produkcję włókien węglowych, absorbentów czy  nanorurek przy wykorzystaniu produktów ubocznych powstających podczas produkcji węgla koksowego i koksu. Jeszcze bardziej pionierskim projektem jest budowa pierwszej w tej części świata  instalacji przemysłowej separacji wodoru z gazu koksowniczego, który jest produktem ubocznym wytwarzania koksu. – W tym przypadku wyzwanie jest  o wiele trudniejsze, bo choć wodór nazywanym jest paliwem przyszłości to w Polsce chwilowo nie ma  go komu sprzedawać, dlatego też JSW czynnie włącza się w budowę rynku użytkowników wodoru, nawiązując współpracę z producentami autobusów czy lokomotyw - powiedział Jacek Srokowski.

Podczas panelowych dyskusji eksperci zwracali uwagę na zwiększającą się opłacalność wprowadzania innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii opartych na węglu, co więcej trend ten dla branży  ma mieć stały, wzrostowy charakter. – Tego typu inwestycje to także przygotowywanie firmy górniczej na trudny czas dekoniunktury na rynku surowcowym – zauważał Artur Dyczko, pełnomocnik zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.

Innowacje w górnictwie to poprawa nie tylko wizerunku węgla ale i całego przemysłu wydobywczego. Obecnie  branża, co dobitnie podkreślano na sesji dyskusyjnej o polityce surowcowej, musi szczególnie zadbać o to, jak jest postrzegana także przez najbliższe otoczenie. – Przykładamy szczególną uwagę do budowania partnerskich kontaktów i pozytywnego klimatu współpracy z lokalnymi samorządami. To dla nas ważny partner – podkreślił Artur Dyczko.

Zobacz galerię zdjęć (fot. Marta Stach / EEC2019, JSW)

Inne aktualności

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Więcej aktualności