W ramach wizyty studyjnej dyplomatów energetycznych akredytowanych przy UE z państw członkowskich UE i EFTA w Polsce, 50 gości odwiedziło KWK Budryk i zjechało na poziom 1290 m, aby z bliska zobaczyć, jak wygląda praca w najgłębiej położonej kopalni węgla kamiennego w Europie.
Podczas zwiedzania attaché poznali realia pracy pod ziemią, a także zwiedzili zakład przeróbki mechanicznej węgla, gdzie mieli okazję zobaczyć wszystkie etapy przeróbki surowego węgla. Zagraniczni goście mogli również dowiedzieć się więcej o działaniach JSW w zakresie redukcji emisji metanu, a także o tym w jaki sposób gaz ten wykorzystywany jest w instalacjach kogeneracyjnych.
To spotkanie miało duże znaczenie dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej – największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej, czyli surowca krytycznego niezbędnego w przemyśle stalowym. W obecnych realiach transformacji energetycznej, jasne i stabilne ramy regulacyjne są niezbędne do dalszego, odpowiedzialnego rozwoju branży wydobywczej w Unii Europejskiej. Wizyta w zakładzie JSW była więc doskonałą okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i przybliżenia wyzwań z jakimi mierzy się Jastrzębska Spółka Węglowa. Zielona i cyfrowa transformacja się nie dokona bez silnego europejskiego przemysłu wydobywczego, którego produkcja i stabilne dostawy są podstawą strategicznej autonomii UE.