Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Uroczyste obchody barbórkowe

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w najważniejszym górniczym święcie, które zorganizowane zostało w Gliwicach. Podczas Barbórki nie zapomniano o tragicznie zmarłych w ostatnim czasie górnikach. Minutą ciszy oddano im hołd.

zdjęcia: Dawid Lach

Uroczystości barbórkowe miały szczególny charakter ze względu na 30-lecie, które w tym roku obchodziła Jastrzębska Spółka Węglowa. W tę wyjątkową Barbórkę górnicy i pracownicy kopalni rozpoczęli swoje święto od mszy świętej w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie, po której uczczono patronkę górników składając kwiaty przed pomnikiem św. Barbary. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali PreZero Arena Gliwice. Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe.

- Jestem z wami nie po raz pierwszy, właśnie ze społecznością Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziękuję wam za codzienne zjeżdżanie na dół i podejmowanie ryzyka, dziękuję za codzienne pożegnanie w domu z najbliższymi, którzy po tych strasznych wypadkach, jakie was spotkały w 2022 roku wiedzą, co ta praca oznacza i że górnik może ze swojej szychty do domu nie wrócić. Dziękuję wam za tę służbę z całego serca w imieniu całego naszego społeczeństwa, bo jest ona niezbędna. Dziękuję ogromnie, że podjęliście decyzję, żeby ten trudny zawód wybrać, bardzo często podążając za tradycją rodzinną. Jest ogromnie ważna, każda służba górnicza jest niezwykle istotna. Niech święta Barbara ma was w swojej opiece i otula was swoim płaszczem we wszystkich trudnych sytuacjach, zwłaszcza tam na dole w ciemnościach kopalni, wtedy, kiedy ta opieka jest tak ogromnie potrzebna. Niech święta Barbara zawsze będzie z wami i waszymi rodzinami – powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, duchowni, organizacje związkowe, władze kopalni, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz wielu zaproszonych gości. Obchody barbórkowe były okazją do świętowania trzech dekad istnienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także 120 lat działalności kopalni Knurów. Nie zabrakło również podsumowań mijającego roku i podziękowań dla górników.

- Ten jeden dzień w roku – święto naszej patronki - jest dla nas wyjątkowym dniem, wyzwala w górnikach wiele emocji. To czas życzeń i podziękowań za trud i poświęcenie które wkładacie każdego dnia w swoją pracę. Jesteście sercem naszej Spółki, a Wasza ciężka praca jest fundamentem naszego sukcesu. „Barbórka” zgodnie ze  starą górniczą tradycją to także czas  refleksji nad czasem minionym. Pamiętamy o naszych kolegach którzy odeszli na wieczną szychtę. Pamiętamy o wszystkich którzy zginęli wykonując swoje obowiązki a szczególnie o tych ostatnich górników którzy kilka dni temu zginęli w kopalni Staszic-Wujek i Sobieski – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

Na zakończenie oficjalnej części Barbórki wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który podkreślił wyjątkowy charakter górniczego święta.

Inne aktualności

Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informujemy, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego…

Cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni

33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów.

Pniówek wdraża nowe rozwiązania

Lepsza wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego. W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych, które są ważnym elementem ambitnego projektu modernizacji obiegu…

Jastrzębski Węgiel najbardziej medialnym klubem siatkarskim

Z dumą informujemy, że Jastrzębski Węgiel wspierany przez Jastrzębską Spółkę Węglową uznany został przez magazyn „Forbes” za najbardziej medialny klub siatkarski w kraju. Gratulujemy!

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 24 czerwca 2024 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

Więcej aktualności