Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Uroczyste obchody barbórkowe

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w najważniejszym górniczym święcie, które zorganizowane zostało w Gliwicach. Podczas Barbórki nie zapomniano o tragicznie zmarłych w ostatnim czasie górnikach. Minutą ciszy oddano im hołd.

zdjęcia: Dawid Lach

Uroczystości barbórkowe miały szczególny charakter ze względu na 30-lecie, które w tym roku obchodziła Jastrzębska Spółka Węglowa. W tę wyjątkową Barbórkę górnicy i pracownicy kopalni rozpoczęli swoje święto od mszy świętej w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie, po której uczczono patronkę górników składając kwiaty przed pomnikiem św. Barbary. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali PreZero Arena Gliwice. Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe.

- Jestem z wami nie po raz pierwszy, właśnie ze społecznością Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziękuję wam za codzienne zjeżdżanie na dół i podejmowanie ryzyka, dziękuję za codzienne pożegnanie w domu z najbliższymi, którzy po tych strasznych wypadkach, jakie was spotkały w 2022 roku wiedzą, co ta praca oznacza i że górnik może ze swojej szychty do domu nie wrócić. Dziękuję wam za tę służbę z całego serca w imieniu całego naszego społeczeństwa, bo jest ona niezbędna. Dziękuję ogromnie, że podjęliście decyzję, żeby ten trudny zawód wybrać, bardzo często podążając za tradycją rodzinną. Jest ogromnie ważna, każda służba górnicza jest niezwykle istotna. Niech święta Barbara ma was w swojej opiece i otula was swoim płaszczem we wszystkich trudnych sytuacjach, zwłaszcza tam na dole w ciemnościach kopalni, wtedy, kiedy ta opieka jest tak ogromnie potrzebna. Niech święta Barbara zawsze będzie z wami i waszymi rodzinami – powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, duchowni, organizacje związkowe, władze kopalni, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz wielu zaproszonych gości. Obchody barbórkowe były okazją do świętowania trzech dekad istnienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także 120 lat działalności kopalni Knurów. Nie zabrakło również podsumowań mijającego roku i podziękowań dla górników.

- Ten jeden dzień w roku – święto naszej patronki - jest dla nas wyjątkowym dniem, wyzwala w górnikach wiele emocji. To czas życzeń i podziękowań za trud i poświęcenie które wkładacie każdego dnia w swoją pracę. Jesteście sercem naszej Spółki, a Wasza ciężka praca jest fundamentem naszego sukcesu. „Barbórka” zgodnie ze  starą górniczą tradycją to także czas  refleksji nad czasem minionym. Pamiętamy o naszych kolegach którzy odeszli na wieczną szychtę. Pamiętamy o wszystkich którzy zginęli wykonując swoje obowiązki a szczególnie o tych ostatnich górników którzy kilka dni temu zginęli w kopalni Staszic-Wujek i Sobieski – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

Na zakończenie oficjalnej części Barbórki wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który podkreślił wyjątkowy charakter górniczego święta.

Inne aktualności

Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle

W Krakowie odbyła się XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która zgromadziła licznych przedstawicieli branży górniczej, naukowców i ekspertów, a wśród nich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Podsumowanie konferencji, po raz piętnasty…

Aktualności JSW SAOgłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4 działając na podstawie § 11 ust. 11 - 17 Statutu Spółki, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych.

Aktualności JSW SAZmiany w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w piątek (23 lutego) ze składu zarządu Spółki: Tomasza Cudnego, prezesa zarządu oraz Sebastiana Bartosa, zastępcę prezesa zarządu ds. handlu.

JSW doceniona za działania na rzecz ochrony wód i klimatu

W nowym raporcie za 2022 rok renomowanego światowego ratingu CDP (Carbon Disclosure Project), Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała wysoką ocenę B- w zakresie zmian klimatu. To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, że rok temu Spółka została oceniona na niższym poziomie…

Aktualności JSW SAOświadczenie Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA

W związku z doniesieniami medialnymi w sprawie fałszowania wpisów z wynikami pomiarów metanu przez pracowników KWK Pniówek, Zarząd JSW oświadcza, że do Spółki nie dotarły z prokuratury żadne formalne informacje w sprawie przedstawionych zarzutów pracownikom Spółki.

Robotyzacja i sztuczna inteligencja w Jastrzębskich Zakładach Remontowych

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych (należących do Grupy Kapitałowej JSW) uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. Szefostwo JZR zapowiada robotyzację większej ilości procesów produkcyjnych w firmie w…

Więcej aktualności