Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Seminarium historyczne

Porozumienie Jastrzębskie jest częścią wystawy stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. JSW SiG należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej zorganizowało tam seminarium historyczne pod nazwą „Górnicza Tożsamość Wujek ‘81”.

zdjęcia: Dawid Lach

Seminarium historyczne w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności rozpoczęło się od złożenia kwiatów przed pomnikiem poległych górników KWK „Wujek”. Później zaproszeni goście zwiedzili wystawę upamiętniającą wydarzenia lat 80-tych.

- Jesteśmy w historycznym miejscu, które przedstawia przełomowe wydarzenia, istotne w skali całego kraju – powiedział Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, który niezwykłą wystawę oglądał po raz pierwszy. – Ekspozycja jest bardzo ciekawa, chciałbym, aby młodzież miała okazję poznać to miejsce i posłuchać o najnowszej historii Polski opowiedzianej w tak interesujący sposób – dodał Artur Wojtków.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przedstawia nie tylko historię pacyfikacji kopalni „Wujek”. To jedyne miejsce na mapie Górnego Śląska, w którym w pełni możemy poznać historię społecznego oporu wobec władz komunistycznych w latach 1945 – 1989 oraz początki powstania „Solidarności”. Przełomowe w tym okresie były robotnicze strajki na Śląsku i wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania czterech porozumień regulujących wywalczone prawa. Jednym z nich było Porozumienie Jastrzębskie podpisane 3 września 1980 roku w kopalni „Manifest Lipcowy” – dzisiejszej kopalni Zofiówka.

- To dla nas ważny dzień, bo czujemy się częścią tej historii. Wystawa pokazuje, że górnicy także byli przeciwni ówczesnym  rządom w Polsce. Na wystawie znalazło się wiele archiwalnych zdjęć i nagrań wideo, a także archiwalne przedmioty i legitymacje należące do członków Międzyzakładowej Komisji Robotniczej w Jastrzębiu-Zdroju – mówił Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW SiG, która była pomysłodawcą i organizatorem spotkania.

Wśród wielu gości pojawił się Artur Wojtków, prezes zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, członkowie zarządu JSW SiG, Sławomir Kozłowski przewodniczący Solidarności w JSW oraz dyrektorzy kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  

- Nie silimy się na interpretację, ale pokazujemy rzeczywistość, jaka była w tamtym czasie –wyjaśnił Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. –Miejsce w którym zginęło 9 górników jest symbolem oporu wobec stanu wojennego. Od ‘81 roku to miejsce jest ważne dla całej Polski, my je tylko zapełniliśmy treścią edukacyjną, aby młodym ludziom opowiedzieć historię ich językiem, w sposób czytelny i zrozumiały – dodał dyrektor Ciupa.

Wystawa stała rozpoczyna się od sali, w której uwidoczniony został podział Europy przez żelazną kurtynę tuż po drugiej wojnie światowej. Następnie zwiedzający odkrywają codzienność polskiego społeczeństwa w latach 70-tych, narastający kryzys gospodarczy, kolejki, brak podstawowych produktów na półkach. Opowieść o strajku w Jastrzębiu-Zdroju stanowi jeden z centralnych motywów narracji w przestrzeni wystawienniczej poświęconej tworzeniu się NSZZ „Solidarność” na Śląsku.

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności