Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Przyszli chemicy odwiedzili CLP-B

26 studentów z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przyjechało z wizytą do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego. Studenci z uwagą przyglądali się nowoczesnym urządzeniom do badań laboratoryjnych.

zdjęcia: Dawid Lach

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze jest jednym z największych akredytowanych laboratoriów w Polsce. Należy też do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych, co zostało zauważone przez gości z Politechniki Krakowskiej.

– Bardzo dobre laboratorium, niesamowita liczba certyfikowanych metod badań, to wręcz imponujące. Na Politechnice Krakowskiej mamy raptem kilkanaście certyfikowanych metod i analiz, a tutaj jest ich ponad 1200 – zwrócił uwagę dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, dodając: – Dla naszych studentów to wartościowa wizyta, biorąc pod uwagę tematykę którą obecnie prowadzimy na studiach technicznych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Studenci zapoznali się z obszarem badań świadczonych przez CLP-B, a szczególnie dotyczących monitorowania procesów w przemyśle wydobywczym, energetycznym i koksowniczym. Zobaczyli laboratoria w których wykonywane są badania: paliw stałych (węgiel, koks, biomasa, paliwa alternatywne), środowiskowe (woda, ścieki, powietrze, gazy, pyły kopalniane, odpady, gleby) oraz przemysłowe (monitoring procesów technologicznych oraz emisji CO2, analiza gazów i węglopochodnych). 

– Nasze laboratoria w ramach Grupy Kapitałowej JSW świadczą pełną obsługę od badania węgla, koksu, gazu koksowniczego, produktów węglopochodnych oraz badań środowiskowych. Badania odpadów paleniskowych wraz z opinią w zakresie spalania odpadów realizowane od 2016 roku są dowodami w sprawach sądowych w całej Polsce. Laboratorium w Jastrzębiu-Zdroju w dużej mierze obsługuje kopalnie w zakresie od badania węgla kamiennego w celu prognozowania jakości produkcji, jak i węgla handlowego w celu rozliczeń z kontrahentami. Wykonujemy monitoring atmosfery kopalnianej, badania rzeczoznawcze, badania na stanowiskach pracy i wiele innych. Laboratoria ulokowane przy koksowniach w głównej mierze świadczą usługi niezbędne do prowadzenia procesu koksowania, ale też wszelkich aspektów środowiskowych. Nasze laboratorium jest jednym z nielicznych w kraju, które świadczy badania i pomiary w tak szerokim zakresie. Możemy poszczycić się czterema akredytacjami Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań i pomiarów, nadzorowania załadunków, organizacji porównań międzylaboratoryjnych oraz produkcji materiałów odniesienia. Nie ma drugiego takiego przedsiębiorstwa w Polsce – wyjaśniała studentom Aleksandra Burczyk, p.o. prezesa zarządu Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego.

Wizyta w jastrzębskim laboratorium przybliżyła studentom praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii. Bezpośredni kontakt z wysokiej klasy aparaturą, a przede wszystkim specjalistami w danej dziedzinie dostarczyła przyszłym chemikom wielu inspiracji. 

 

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności