Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Przyszli chemicy odwiedzili CLP-B

26 studentów z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przyjechało z wizytą do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego. Studenci z uwagą przyglądali się nowoczesnym urządzeniom do badań laboratoryjnych.

zdjęcia: Dawid Lach

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze jest jednym z największych akredytowanych laboratoriów w Polsce. Należy też do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych, co zostało zauważone przez gości z Politechniki Krakowskiej.

– Bardzo dobre laboratorium, niesamowita liczba certyfikowanych metod badań, to wręcz imponujące. Na Politechnice Krakowskiej mamy raptem kilkanaście certyfikowanych metod i analiz, a tutaj jest ich ponad 1200 – zwrócił uwagę dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, dodając: – Dla naszych studentów to wartościowa wizyta, biorąc pod uwagę tematykę którą obecnie prowadzimy na studiach technicznych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Studenci zapoznali się z obszarem badań świadczonych przez CLP-B, a szczególnie dotyczących monitorowania procesów w przemyśle wydobywczym, energetycznym i koksowniczym. Zobaczyli laboratoria w których wykonywane są badania: paliw stałych (węgiel, koks, biomasa, paliwa alternatywne), środowiskowe (woda, ścieki, powietrze, gazy, pyły kopalniane, odpady, gleby) oraz przemysłowe (monitoring procesów technologicznych oraz emisji CO2, analiza gazów i węglopochodnych). 

– Nasze laboratoria w ramach Grupy Kapitałowej JSW świadczą pełną obsługę od badania węgla, koksu, gazu koksowniczego, produktów węglopochodnych oraz badań środowiskowych. Badania odpadów paleniskowych wraz z opinią w zakresie spalania odpadów realizowane od 2016 roku są dowodami w sprawach sądowych w całej Polsce. Laboratorium w Jastrzębiu-Zdroju w dużej mierze obsługuje kopalnie w zakresie od badania węgla kamiennego w celu prognozowania jakości produkcji, jak i węgla handlowego w celu rozliczeń z kontrahentami. Wykonujemy monitoring atmosfery kopalnianej, badania rzeczoznawcze, badania na stanowiskach pracy i wiele innych. Laboratoria ulokowane przy koksowniach w głównej mierze świadczą usługi niezbędne do prowadzenia procesu koksowania, ale też wszelkich aspektów środowiskowych. Nasze laboratorium jest jednym z nielicznych w kraju, które świadczy badania i pomiary w tak szerokim zakresie. Możemy poszczycić się czterema akredytacjami Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań i pomiarów, nadzorowania załadunków, organizacji porównań międzylaboratoryjnych oraz produkcji materiałów odniesienia. Nie ma drugiego takiego przedsiębiorstwa w Polsce – wyjaśniała studentom Aleksandra Burczyk, p.o. prezesa zarządu Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego.

Wizyta w jastrzębskim laboratorium przybliżyła studentom praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii. Bezpośredni kontakt z wysokiej klasy aparaturą, a przede wszystkim specjalistami w danej dziedzinie dostarczyła przyszłym chemikom wielu inspiracji. 

 

Inne aktualności

Jastrzębska Spółka Węglowa i Lubelski Węgiel „Bogdanka” podpisały list intencyjny

List intencyjny otwiera drogę do bliższej współpracy w obszarze optymalizacji procesów produkcyjnych. Obie spółki zobowiązały się do wymiany doświadczeń i informacji, aby poprawić jakość zarządzania przedsiębiorstwami oraz zwiększyć efektywność operacyjną. Porozumienie…

Poznaliśmy zwycięzców finału konkursu bhp

Dziś w KWK Pniówek, w ramach obchodów 50-lecia tej kopalni, rozegrano wielki finał XII edycji „Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA”. Zwycięzcą został Jarosław Gąska z Ruchu Zofiówka, zdobywając główną…

Wyniki Grupy Kapitałowej JSW za trzeci kwartał 2024 roku

W trzecim kwartale 2024 roku Grupa Kapitałowa JSW zanotowała stratę netto w wysokości 308,9 mln zł. Po dziewięciu miesiącach tego roku GK JSW osiągnęła stratę netto w wysokości prawie 6,4 mld zł.

JSW wprowadza Plan Strategicznej Transformacji

Wdrożenie zmian przyniesie Jastrzębskiej Spółce Węglowej szacowane 8,5 mld złotych pozytywnych skutków finansowych w latach 2025 -2027.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 29 listopada 2024 roku (piątek) o godz. 10:00

Zakończono najtrudniejszy etap pogłębiania szybu III w KWK Pniówek

Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i…

Więcej aktualności