Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Pniówek wdraża nowe rozwiązania

Lepsza wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego. W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych, które są ważnym elementem ambitnego projektu modernizacji obiegu wodno-mułowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zakładów przeróbczych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej.

zdjęcia: Dawid Lach

Ważną częścią każdej kopalni jest Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla. To tam surowiec poddawany jest odpowiednim procesom wzbogacania, aby jego jakość była jak najlepsza. Jedną z metod wzbogacania jest filtracja w obiegu wodno-mułowym, do którego trafiają odzyskane ziarna czystego węgla.

Kopalnia Pniówek znalazła nowe rozwiązanie, dzięki któremu proces ten będzie przebiegał sprawniej. Chodzi o zastosowanie nowego rodzaju filtrów. Zostały zaprojektowane przez Biuro Projektowo - Inwestycyjne PROINVEST Sp. z o.o. z Rybnika - w oparciu o doświadczenia, a także uwagi pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek.

- Współpraca z pracownikami była kluczowa dla sukcesu projektu. Uwagi przedstawicieli dozoru oraz osób, które pracują przy obsłudze tych maszyn zostały uwzględnione w projektowaniu nowych filtrów – mówi Grzegorz Marzec, zastępca dyrektora ds. technicznych firmy Wrębowa Sp. z o.o., która wyprodukowała filtry: - Nowe lżejsze segmenty o większym współczynniku prześwitu, dwustrefowe sterowanie podawaną próżnią, możliwość regulacji wydmuchu oraz płynna regulacja prędkością napędu głównego pozwalają na efektywne sterowanie wydajnością filtra oraz zawartością wilgoci w węglu - wyjaśnia Grzegorz Marzec.

Do tej pory, ze względu na rosnącą liczbę drobnych ziaren w obiegu wodno–mułowym i postępującą degradację parku maszyn, obieg często był przeciążony. Stąd decyzja o jego modernizacji. Realizacja tej inwestycji to dopiero pierwszy etap szeroko zakrojonego planu pod nazwą „Modernizacja obiegu wodno-mułowego w ZPMW KWK Pniówek”.

- Zastosowaliśmy nowe filtry FTC-200, które zastąpiły dotychczas stosowane FTPO-180, wraz z nowoczesnymi pompami próżniowymi. To krok naprzód w stosowanej dotychczas technologii. Zrealizowana modernizacja pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności węzła odwadniania flotokoncentratu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego, na czym najbardziej nam zależy – wyjaśnia Michał Czerwiński, główny inżynier ds. przeróbki mechanicznej w kopalni Pniówek.

W ciągu godziny z nowego filtra można uzyskać do 100 ton flotokoncentratu, odwodnionego do poziomu 20 proc. Dotychczas użytkowane filtry uzyskiwały wydajności do 50 ton na godzinę i poziom wilgoci 22 proc. Nowe urządzenia charakteryzują się także lepszymi możliwościami bieżącej konserwacji i czyszczenia oraz dostępnością podzespołów, co ma duże znaczenie dla utrzymania nieprzerwanego ruchu zakładu.

W sumie w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek zamontowanych jest 8 filtrów tarczowych, w tym dwa nowego typu – FTC-200. W dalszych etapach programu modernizacji przewiduje się wymianę pozostałych starych filtrów na wypracowane nowe rozwiązanie.

 

Inne aktualności

Grupa JSW zwiększa produkcję węgla i koksu w II kwartale 2025 roku

Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i znaczące wzrosty produkcji kwartalnej. Potwierdza to efektywność zarządzania operacyjnego oraz elastyczność w adaptacji do dynamicznych warunków rynkowych.

Stanowisko Zarządu JSW S.A.

(dotyczy Stanowiska Reprezentatywnych Związków Zawodowych JSW S.A. z dnia 8.07.2025)

Zarząd JSW S.A. z uwagą zapoznał się z obawami wyrażonymi przez organizacje związkowe w swoim oświadczeniu z dnia 8.07.2025 r. Sytuacja finansowa Spółki wymaga pilnych działań…

Konkurs wiedzy o Planie Strategicznej Transformacji JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprasza do udziału w konkursie wiedzy poświęconym Planowi Strategicznej Transformacji. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat kierunków rozwoju Spółki.

Kopalnia Pniówek uruchamia kolejne ściany z wysokiej jakości węglem koksowym

W kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają intensywne działania zmierzające do odbudowy frontów wydobywczych. Pod koniec czerwca uruchomiono nową ścianę K-2, a już w lipcu planowane jest rozpoczęcie eksploatacji kolejnej – W-2. Łączne zasoby obu…

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Więcej aktualności