Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Naziemny skład materiałów wybuchowych spełnia swoje zadania

20 górników pobiera codziennie w sumie 200 kilogramów materiałów wybuchowych z naziemnego składu. Inwestycja w rejonie szybu VI kopalni „Budryk” to pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim górnictwie.

 

zdjęcia: Dawid Lach

Minął właśnie rok od uruchomienia „Innowacyjnego naziemnego stałego składu materiałów wybuchowych w KWK Budryk”. Skład sprawdza się doskonale, bo zgodnie z założeniami, nowy skład usprawnił obieg materiałów wybuchowych w kopalni oraz obniżył koszty magazynowania środków strzałowych wykorzystywanych przy podziemnych pracach.

Rozwiązanie sprawdziło się, a ilość przechowywanych środków strzałowych wystarcza do dalszej eksploatacji wyrobisk udostępnianych szybem VI. Wcześniej korzystaliśmy z Ruchomego Składu Materiałów Wybuchowych, gdzie można było przechowywać łącznie do 250kg wszystkich rodzajów materiałów wybuchowych i zdarzało się, że tych materiałów brakowało dla pracowników danej zmiany – mówi Zbigniew Czarnecki, dyrektor należącej do JSW S.A. kopalni „Budryk”.

Naziemny stały skład materiałów wybuchowych w „Budryku” znajduje się w odległości około 330 metrów od szybu VI. Prowadzi do niego utwardzona, zadaszona i oświetlona droga, co zwiększa bezpieczeństwo transportu. Pobrane materiały górnicy mogą transportować pieszo lub za pomocą jedynego takiego rodzaju w Polsce pojazdu elektrycznego typu „JSW–E”, który został wyprodukowany w ramach projektu. Pojazd może przewozić 4 górników strzałowych oraz transportować 4 ładownice na zapalniki i 7 puszek z materiałem wybuchowym.

 – Dzięki składowi naziemnemu nie mamy już problemów logistycznych związanych z dostępnością potrzebnych materiałów. W składzie znajdują się maksymalnie 2 tony środków strzałowych, 20 tys. zapalników oraz 900 metrów lontu. Przeciętnie w ciągu doby 20 górników strzałowych pobiera łącznie około 200 kg materiałów – mówi Adam Żołneczko, kierownik Działu Techniki Strzałowej kopalni „Budryk”.

Stan magazynowy ciągle jest monitorowany, co ułatwia system „Tryton” – wygodny i prosty w obsłudze system cyfrowej ewidencji środków strzałowych. – Podczas przygotowywania materiałów do wydania, każdy z nich zostaje zeskanowany, dlatego wszelkie nieprawidłowości można od razu wychwycić – tłumaczy Dariusz Pietrzyba, wydawca w składzie. Sebastian Czech, górnik strzałowy z oddziału wydobywczego G1 dodaje: – Teraz szybciej pobieramy potrzebne nam środki strzałowe, ale też mamy pewność, że zawsze są dostępne.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo nie są jedynymi zaletami nowego naziemnego składu materiałów wybuchowych. Jego budowa na powierzchni jest czterokrotnie tańsza od podobnego na dole kopalni a budowa o kilka lat krótsza.

Budowa była możliwa dzięki zaprojektowaniu nowych rozwiązań oraz zastosowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa, które nie były ani znane, ani określone w obowiązujących przepisach – wyjaśnia Mariusz Wielkopolan, prezes zarządu JSW Nowe Projekty S.A.

Projekt był realizowany przez JSW S.A. i JSW Nowe Projekty S.A. przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa i ARH+ Mining CBR Sp. z o.o.

Musieliśmy sprawdzić nowe, opracowane zabezpieczenia, a wszystko za pomocą badań laboratoryjnych i poligonowych, symulacji komputerowych oraz obliczeń. Z zastosowanych rozwiązań będą w przyszłości mogły nie tylko korzystać zakłady górnicze przechowujące środki strzałowe, ale także jednostki policyjne, wojskowe oraz firmy drążące tunele – wyjaśnia Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Naziemny stały skład materiałów wybuchowych w KWK „Budryk” znajduje się w odległości ok. 330 m od szybu VI. Prowadzi do niego utwardzona, zadaszona i oświetlona droga po linii łamanej.
Strategiczny dla kopalni obiekt funkcjonuje od kwietnia 2021 roku.
Wydawca skanuje materiały, które są potrzebne górnikowi strzałowemu.
Górnik strzałowy w komorze do sprawdzania materiałów sprawdza ilości, które zostały dla niego przygotowane.
Przed bramą składu pobiera się zapalarki i pakuje cały sprzęt do samochodu, który podwozi strzałowych pod szyb VI.
Strzałowi wraz z materiałami na terenie kopalni są transportowani specjalnym elektrycznym pojazdem typu „JSW–E”.
Szyb VI KWK Budryk to rejon, gdzie w najbliższych latach nastąpi duża koncentracja robót.

Inne aktualności

Zapraszamy na Wielki Piknik z okazji 30-lecia JSW

Przy kopalni Zofiówka dostępny będzie darmowy parking, z którego bezpłatnie odjeżdżać będą autobusy od 15:00 - co pół godziny - kursując na przystanek przy Urzędzie Miasta i z powrotem. Wielki Piknik już w najbliższą sobotę 3 czerwca.

Gospodarka wodna spółek węglowych

Kopalnie stale monitorują proces odprowadzania wód dołowych zgodnie z pozwoleniami w ramach przepisów prawa. Przedstawiciele spółek węglowych wzięli udział w spotkaniu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach, dotyczącym zagospodarowania wód kopalnianych.

Edukacja przez zabawę

Warsztaty chemiczne, kuchnia molekularna, teatr i wiele innych atrakcji. Tłumy bawiły się podczas Pikniku Naukowo-Sportowego Kopalni Wiedzy JSW, który odbył się w minioną niedzielę w Jastrzębiu-Zdroju.

Wydobywamy pokłady wiedzy, umiejętności i kompetencji

Sukcesem zakończyła się konferencja zorganizowana w Katowicach przez JSW Szkolenie i Górnictwo. W jednym miejscu spotkali się przedstawiciele nauki i świata biznesu zainteresowani osiągnięciami w dziedzinie górnictwa i szkoleń.

Wielka zabawa w ostatnią niedzielę maja

Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego podczas wielkiego pikniku naukowo-sportowego Kopalni Wiedzy JSW w Jastrzębiu-Zdroju. To jednak nie wszystko, co Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowała dla swoich pracowników i mieszkańców.

Dobry początek roku dla Grupy Kapitałowej JSW

Wynik netto Grupy Kapitałowej JSW w pierwszym kwartale 2023 roku wyniósł 1,27 mld zł i był o 0,8 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale. Wyniki finansowe Grupy wciąż utrzymują się na wysokim poziomie.

Więcej aktualności