Najbardziej zaawansowanymi pracami objęty został strumień „Efektywna Kopalnia”, w ramach którego uruchomiono pilotaż programu mającego na celu zwiększenie wydobycia. Został on wdrożony na pięciu wybranych ścianach - w kopalniach Pniówek i Budryk oraz Ruchach Knurów, Borynia i Zofiówka. Oprócz opracowanych wcześniej rozwiązań technicznych, zastosowano m.in. zmodyfikowany system motywacyjny dla brygad ścianowych.
Efekty były bardzo obiecujące - w kwietniu wydobycie na ścianach objętych programem pilotażowym wyniosło 325 tys. ton węgla netto, co oznacza wzrost o 17 proc. względem planowanego poziomu 278 tys. ton.
W maju pilotaż jest kontynuowany, a dodatkowo rozszerzono go o wybrane przodki - z myślą o przyspieszeniu robót przygotowawczych.
– Pozytywnie oceniam efekty pilotażu, dlatego od czerwca zamierzamy rozszerzyć go o ściany i przodki, w których uwarunkowania geologiczno-górnicze pozwalają na przyspieszenie prac bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo ich prowadzenia. Mowa tutaj o ok. 75 proc. ścian. Natomiast od lipca wdrażane będą kolejne zmiany, tym razem w funkcjach pomocniczych mających bezpośredni wpływ na wielkość wydobycia – wyjaśnia Ryszard Janta, prezes zarządu JSW i dodaje: – Tylko konsekwentna i spójna realizacja PST w oparciu o kompetencje i zaangażowanie naszych pracowników pozwoli Spółce wyjść na prostą i osiągać długofalowe zyski.
Oprócz zwiększania produkcji, w JSW prowadzone są również projekty oszczędnościowe. W obszarze zakupów, działania w ramach PST przyniosły do 22 maja realne oszczędności w wysokości ponad 307 mln zł, co stanowi 85 proc. zakładanej kwoty na 2025 rok. W przypadku inwestycji osiągnięto już ponad 1,2 mld zł oszczędności. Obecnie trwają prace nad optymalizacją nakładów na zbrojenia, wyrobiska ruchowe oraz optymalizacją innych wydatków inwestycyjnych.
Równolegle do działań prowadzonych w JSW, w ramach PST realizowane są również projekty w spółkach Grupy Kapitałowej JSW, ukierunkowane na poprawę efektywności całej Grupy.