Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW pierwszym oficjalnym partnerem COP24

|   COP24 - wspólne

Jastrzębska Spółka Węglowa, w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska, została pierwszym oficjalnym partnerem Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24). To najważniejsza międzynarodowa konferencja ONZ. Partnerstwo JSW wspiera polską Prezydencję, gwarantując spółce aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i możliwość promocji proekologicznych zmian w sektorze wydobywczym.

Odbywające się co roku sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE). W trakcie konferencji podejmowane są decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji.

Tegoroczna sesja Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w Katowicach. W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia paryskiego w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Polska podczas szczytu klimatycznego chce zwrócić uwagę wszystkich państw na trzy przekazy – przyroda, człowiek, technologia. Według polskiej Prezydencji niezbędna jest solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza przy jednoczesnym osiąganiu neutralności klimatycznej m.in. dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy.

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wesprzeć polską Prezydencję COP24. Liczymy, że nasze uczestnictwo w szczycie, na którym pojawi się blisko 30 tysięcy delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów i ministrowie środowiska oraz przemysłu, przyczyni się do promocji JSW jako proekologicznego lidera branży wydobywczej - mówi Daniel Ozon, prezes JSW – Chcemy na międzynarodowym forum umocnić wizerunek Grupy JSW jako największego producenta węgla koksowego i koksu, czyli niezbędnych składników do produkcji stali i rozwoju nowoczesnego, w tym niskoemisyjnego, przemysłu oraz innowacyjnych technologii przyszłości.  

W trakcie COP 24 JSW zorganizuje panele eksperckie, na których przedstawi działania spółki na rzecz środowiska. Zaprezentowane zostaną rozwiązania gwarantujące redukcję emisji i pozwalające efektywnie wykorzystywać zasoby ziemi oraz produkty uboczne procesu produkcyjnego.

 - JSW jest liderem w zakresie gospodarczego wykorzystania metanu. Ujęcie tego gazu z systemu odmetanowania kopalń i powietrza wentylacyjnego nie tylko zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia zagrożeń metanowych w kopalniach, ale również poprawia efektywność energetyczną oraz wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Obecnie 60 procent przechwyconego gazu zamienia się w energię. Do roku 2030 roku spółka zamierza aż pięciokrotne zwiększyć produkcję energii elektrycznej z metanu – mówi Artur Dyczko, zastępca Prezesa Zarządu ds. Strategii i Rozwoju w JSW - JSW podejmuje intensywne działania w zakresie wdrożenia technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego. Wyseparowany i oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach wodorowych do ekologicznej i bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej czy ekologicznego transportu publicznego.

Jedną z wielu atrakcji przygotowanych przez JSW na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach będzie prezentacja mobilnej stacji wodorowej oraz udostępnienie uczestnikom szczytu zasilanego wodorem autobusu.  JSW szacuje, że w przyszłości koksownie spółki, rocznie będą w stanie produkować wodór do zasilania 800 takich pojazdów. Grupa JSW, która jest jednym z największych producentów smoły w UE,  zamierza również - na bazie tego produktu - wytwarzać włókna węglowe dla nowoczesnego europejskiego przemysłu m.in. lotniczego,  elektronicznego czy samochodowego.

Inne aktualności

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

Więcej aktualności