Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinIkona szukaniaPLEN

JSW - nowa instalacja do produkcji granulatu energetycznego

Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w Europie oraz spółka Haldex wspierają polską energetykę.

W kopalni Knurów-Szczygłowice w Ruchu Szczygłowice uruchomiono dziś (1 września) instalację do produkcji granulatu energetycznego, to druga tego typu instalacja działająca na potrzeby JSW. Dzięki nowej instalacji Spółka do końca roku wyprodukuje ponad 130 tysięcy ton granulatu energetycznego, który posłuży do zwiększenia ilości mieszanek węgla do celów energetycznych, który w całości zasili energetykę zawodową i cieplną.

Jesteśmy firmą, której głównym produktem jest węgiel koksowy. Ale w związku z ogromnym popytem na węgiel do celów energetycznych staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i m.in. dlatego uruchomiliśmy dziś instalację do produkcji granulatu energetycznego. To już druga instalacja, z której korzysta Jastrzębska Spółka Węglowa – powiedział Tomasz Cudny, prezes JSW.

Instalacja w Ruchu Szczygłowice została wybudowana w zaledwie trzy tygodnie. Jej właścicielem jest spółka Haldex S.A. z Katowic, która ma największe na polskim rynku doświadczenie w produkcji granulatu. Spółka Haldex dysponuje pięcioma takimi instalacjami. Jastrzębska Spółka Węglowa dostarcza materiał do produkcji granulatu i jest jego właścicielem. Spółka Haldex jest usługodawcą.

Nowa instalacja w Ruchu Szczygłowice to przykład dobrej współpracy pomiędzy dwiema spółkami Skarbu Państwa. Uzgodniliśmy z zarządem JSW, że my wybudujemy instalację, co będzie trwało znacznie krócej, a przy okazji JSW uniknie ogromnych kosztów budowy. Nie bez znaczenia był też fakt, że pracownicy Haldexu mają ogromne doświadczenie przy produkcji granulatu – powiedział Bogdan Leśniowski, prezes Haldex S.A.      

Granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego. Wydajność instalacji w Ruchu Szczygłowice ma wynieść docelowo 600 ton na dobę. Granulat służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie, jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej. Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego oraz energii elektrycznej.

Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego przyjechał zobaczyć nowo powstałą instalację.

zdjęcia: Dawid Lach
zdjęcia: Dawid Lach
zdjęcia: Dawid Lach
zdjęcia: Dawid Lach

Inne aktualności

Innowacje w edukacji

Grupa Kapitałowa JSW wspiera podnoszenie kwalifikacji przez pracowników. O roli pracodawcy w procesie edukacji dyskutowano podczas dzisiejszej (30.09) konferencji zorganizowanej w kopalni Pniówek przez JSW oraz JSW Szkolenie i Górnictwo.

Aktualności JSW SAKomunikat prasowy

Dwóch z sześciu pracowników poszkodowanych we wczorajszym wypadku w koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej zostało już wypisanych ze szpitala. Stan pozostałych jest stabilny, choć jeden z poszkodowanych jest w stanie śpiączki farmakologicznej.

Sprzedaż węgla w kopalni Budryk - informacje dla kupujących

Od najbliższego poniedziałku (12 września) kopalnia Budryk wraca do sprzedaży węgla tylko podczas jednej zmiany. Jest to spowodowane sprzedażą dotychczasowych zapasów węgla sortymentu Orzech. Obecnie sprzedaż będzie prowadzona w oparciu o bieżącą produkcję tj. do 180…

Unijne miliony na redukcję emisji metanu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

JSW S.A. ogłosiła rozpoczęcie nowych programów redukcji emisji metanu, których budżet wyniesie 23 mln euro podczas dzisiejszej (7.09) konferencji „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny i wyzwania". Pierwszy z projektów – program Redukcji Emisji Metanu –…

Podziemne połączenie

Trwają prace nad połączeniem wentylacyjnym kopalni Budryk z Ruchem Knurów. Inwestycja, przyniesie obu kopalniom znaczące korzyści w zakresie poprawy bezpieczeństwa, większego wykorzystania zasobów, zoptymalizowania procesów produkcji oraz wzajemnego wykorzystania…

42. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego

3 września mija kolejna rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, zawartego pomiędzy robotnikami a komunistyczną władzą, kończących falę strajków z lata 1980 r. To jedno z trzech Porozumień Sierpniowych, które były jednym z kluczowych wydarzeń w powojennej…

Więcej aktualności