Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW liderem w działaniach na rzecz klimatu

Jastrzębska Spółka Węglowa po raz pierwszy przystąpiła do raportowania w renomowanym ratingu CDP za działania w obszarze klimatu i otrzymała wysoką ocenę. Otrzymana ocena potwierdza wysokie zaangażowanie spółki w działania środowiskowe i klimatyczne.

zdjęcie: Dawid Lach

Międzynarodowa organizacja ratingowa CDP (dawniej „Carbon Disclosure Project”) z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy sklasyfikowała Jastrzębską Spółkę Węglową wśród czołowych światowych firm w kategoriach działań na rzecz klimatu. W badaniu zarejestrowano 103 polskie firmy, spośród których tylko 16 przedsiębiorstw uzyskało najwyższe oceny A do C. JSW uzyskała wysoką ocenę „C” i wyprzedziła wszystkie firmy z branży wydobywczej. To świadczy o tym, że JSW nie tylko ujawnia informacje związane z klimatem, w szczególności ślad węglowy, zarządza zmianami klimatu w organizacji, ale też podejmuje realne działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Przystąpienie do raportowania zmian klimatu do CDP jest dowodem na  włączenie się JSW S.A. do globalnej polityki klimatycznej i kolejnym krokiem w realizacji celów przyjętych w Strategii środowiskowej i biznesowej Grupy JSW do 2030 – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW S.A. i dodaje: – Naszą ambicją jest dostarczanie kontrahentom produktów o jak najmniejszym śladzie węglowym, bo miarą znaczenia spółki jest nie tylko wynik finansowy, ale również przestrzeganie zasad wynikających z poszanowania środowiska.

W ostatnich latach Jastrzębska Spółka Węglowa poczyniła ogromne postępy jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. Za kluczowe uznano redukcję emisji GHG – śladu węglowego organizacji (w zakresach 1 i 2) o 30 proc. do roku 2030 względem roku 2018, zgodnie ze ścieżką <2⁰C Porozumienia Paryskiego. Spółka chce też dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Między innymi te działania zostały zauważone na arenie  międzynarodowej.

CDP to organizacja, która prowadzi światowy system zbierania oraz ujawniania danych o wpływie na środowisko przez inwestorów, przedsiębiorstwa, miasta i regiony. Uznawana jest za jedną z najbardziej wiarygodnych instytucji rankingowych zajmujących się tym tematem. Jej działalność ma kluczowe znaczenie dla sukcesu globalnego biznesu w XXI wieku. Żadna inna organizacja nie gromadzi tego typu danych korporacyjnych dotyczących zmian klimatu i nie udostępnia ich na rynku. Ujawnianie i ocena danych środowiskowych podnosi wiarygodność spółki, może też poprawić notowania giełdowe i zwiększyć dostęp do nowych źródeł pozyskiwania kapitału, a także przychylność potencjalnych inwestorów, którzy są zgromadzeni wokół CDP.

Inne aktualności

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Jest zgoda na umorzenie certyfikatów

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu i udzieliła zgody na umorzenie certyfikatów inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego o łącznej szacowanej kwocie 300 mln zł.

Wniosek na „Dębieńsko 1” złożony

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (26.02.) wniosek o uzyskanie koncesji badawczej na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1”.

Okrągły stół w sprawie surowców krytycznych dla stali

25 lutego w siedzibie serwisu EURACTIV w Brukseli odbyła się debata na temat łańcuchów dostaw surowców krytycznych dla sektora hutniczego oraz branży motoryzacyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele europejskich producentów stali (EUROFER), baterii (EUROBAT),…

Więcej aktualności