Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Bez węgla koksowego nie powstrzymamy zmian klimatycznych

Fundamentalną rolę, jaką pełni węgiel koksujący na drodze do zielonej transformacji prezentował Wojciech Kałuża, zastępca prezesa JSW ds. rozwoju, podczas ósmej edycji Kongresu 590, który odbył Warszawie.

zdjęcie: Jacek Stefaniak

Energetyczna transformacja i jej wyzwania były jednym z wiodących tematów kongresowych debat. Podczas jednej z nich, prelegenci  zastanawiali się nad kierunkami w których zmierza zielona transformacja i efektami jakie przyniesie. Proces ten rozpoczyna się w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podkreślił uczestniczący w dyskusji Wojciech Kałuża, zastępca prezesa JSW.

- To na barkach górników JSW spoczywa ciężar energetycznej transformacji. Bez węgla koksowego nie można skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi -  powiedział Wojciech Kałuża. – Nowe i obecnie używane technologie, które kreują cały segment zielonej energetyki, wymagają urządzeń wykonanych ze stali, a tej nie wytopimy bez wydobywanego w kopalniach JSW węgla koksowego – dodał Wojciech Kałuża.

Jego zdaniem JSW już jest aktywnym uczestnikiem energetycznej transformacji. Kwestia ta związana jest nie tylko z profilem produkcji, który dotyczy surowca o strategicznym znaczeniu dla unijnej gospodarki.

- Nie tylko wydobywamy węgiel koksowy, ale dokładamy wszelkich starań by proces ten odbywał się z szacunkiem dla środowiska naturalnego. Wynika to wprost z zapisów Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – podkreślił wiceprezes JSW.

Do najważniejszych inicjatyw należą projekty mające na celu redukcję emisji bezpośrednich, głównie metanu poprzez maksymalizację jego gospodarczego wykorzystania, modernizację systemów klimatyzacji wyrobisk dołowych oraz poprawę efektywności energetycznej procesów produkcyjnych.

Kongres 590 to wydarzenie gospodarcze, odbywające się corocznie od 2016 roku pod honorowym patronatem prezydenta RP. W trakcie kilkudziesięciu paneli poruszane są najważniejsze tematy z obszarów gospodarki, bezpieczeństwa, nauki i kultury. Nazwa wydarzenia – Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym zazwyczaj oznaczane są towary wytwarzane w Polsce.

Inne aktualności

Siedem lat współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Knurowie

Przedstawiciele JSW i powiatu gliwickiego zdecydowali o dalszej współpracy dotyczącej kształcenia uczniów w zawodach górniczych i objęcia ich gwarancją zatrudnienia po skończeniu szkoły. Porozumienie podpisał Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i…

JSW umarza część certyfikatów

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o sięgnięciu po środki zaoszczędzone w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym (FIZ). Zostaną wykorzystane na pokrycie bieżącej działalności Spółki.

Marszałek Sejmu w najgłębszej kopalni węgla w Polsce

Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia spotkał się z górnikami pracującymi w kopalni Budryk. Zakład wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 r.

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzenia w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Więcej aktualności