Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Barbórkowe obchody

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w obchodach barbórkowych, które odbyły się w Pawłowicach.

zdjęcia: Dawid Lach

Ze względu na katastrofy górnicze, jakie dotknęły w tym roku Jastrzębską Spółkę Węglową, górnicy i pracownicy JSW S.A. skromnie obchodzą swoje święto.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed figurą świętej Barbary na terenie kopalni Pniówek. Następnie delegacje, w tym członkowie zarządu JSW, władze kopalni i zaproszeni goście oraz orkiestra i poczty sztandarowe przemaszerowali do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach. Barbórkową mszę świętą odprawił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Praca górnika jest niebezpieczna. Nie wiadomo, czy kolejny zjazd zakończy się powrotem na powierzchnię. Dlatego praca górnika słusznie wymaga dyscypliny, przezorności i profesjonalizmu oraz troski o bezpieczeństwo górniczych załóg. Rozum mówi, że są sytuacje, gdy trzeba przed żywiołem ratować swoją kopalnię, jak matkę żywicielkę i trzeba postawić tamę, a w czeluściach kopalni trzeba zostawić ciała poległych na miejscu pracy. My to na Górnym Śląsku rozumiemy i tak trzeba było postąpić w kopalni „Pniówek”. Z tym większym współczuciem zatrzymujemy się przy wdowach górników poległych przy górniczej pracy i przy ratowaniu zagrożonych, których mężowie zostali tam na dole kopalni – mówił metropolita podczas homilii w pawłowickim kościele.

W dzisiejszych uroczystościach uczestniczył Prezydent RP, Andrzej Duda, który spotkał się w kopalni „Pniówek” z bliskimi zmarłych i zaginionych w kwietniowej katastrofie górników. 

Chciałbym, żeby nikt z tych, którzy cierpią po tamtych wydarzeniach, nie miał poczucia, że jest dziś sam, opuszczony. Rozmawiamy także o postępowaniach związanych z wyjaśnianiem tamtych wydarzeń i o tym, jakie będą następne działania. Wszyscy czekamy na to, kiedy będzie możliwe przystąpienie do poszukiwania tych górników, którzy do tej pory są zaginieni – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Górnicze święto w tym roku odbywa się w cieniu dwóch wypadków, do których doszło w kwietniu w kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”. Zginęło w nich 19 górników, a kolejnych siedmiu pozostaje zaginionych.

Inne aktualności

Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informujemy, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego…

Cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni

33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów.

Pniówek wdraża nowe rozwiązania

Lepsza wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego. W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych, które są ważnym elementem ambitnego projektu modernizacji obiegu…

Jastrzębski Węgiel najbardziej medialnym klubem siatkarskim

Z dumą informujemy, że Jastrzębski Węgiel wspierany przez Jastrzębską Spółkę Węglową uznany został przez magazyn „Forbes” za najbardziej medialny klub siatkarski w kraju. Gratulujemy!

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 24 czerwca 2024 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

Więcej aktualności