Uprzejmie informujemy, że węgiel dla klientów indywidualnych sprzedajemy wyłącznie bezpośrednio w kopalni „Budryk” w Ornontowicach. JSW S.A. nie prowadzi sprzedaży on-line, a wszelkie oferty i aukcje internetowe prowadzone z powołaniem się na JSW S.A., naszą nazwę lub logo są bezprawne.
Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinIkona szukaniaPLEN

Barbórkowe obchody

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w obchodach barbórkowych, które odbyły się w Pawłowicach.

zdjęcia: Dawid Lach

Ze względu na katastrofy górnicze, jakie dotknęły w tym roku Jastrzębską Spółkę Węglową, górnicy i pracownicy JSW S.A. skromnie obchodzą swoje święto.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed figurą świętej Barbary na terenie kopalni Pniówek. Następnie delegacje, w tym członkowie zarządu JSW, władze kopalni i zaproszeni goście oraz orkiestra i poczty sztandarowe przemaszerowali do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach. Barbórkową mszę świętą odprawił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Praca górnika jest niebezpieczna. Nie wiadomo, czy kolejny zjazd zakończy się powrotem na powierzchnię. Dlatego praca górnika słusznie wymaga dyscypliny, przezorności i profesjonalizmu oraz troski o bezpieczeństwo górniczych załóg. Rozum mówi, że są sytuacje, gdy trzeba przed żywiołem ratować swoją kopalnię, jak matkę żywicielkę i trzeba postawić tamę, a w czeluściach kopalni trzeba zostawić ciała poległych na miejscu pracy. My to na Górnym Śląsku rozumiemy i tak trzeba było postąpić w kopalni „Pniówek”. Z tym większym współczuciem zatrzymujemy się przy wdowach górników poległych przy górniczej pracy i przy ratowaniu zagrożonych, których mężowie zostali tam na dole kopalni – mówił metropolita podczas homilii w pawłowickim kościele.

W dzisiejszych uroczystościach uczestniczył Prezydent RP, Andrzej Duda, który spotkał się w kopalni „Pniówek” z bliskimi zmarłych i zaginionych w kwietniowej katastrofie górników. 

Chciałbym, żeby nikt z tych, którzy cierpią po tamtych wydarzeniach, nie miał poczucia, że jest dziś sam, opuszczony. Rozmawiamy także o postępowaniach związanych z wyjaśnianiem tamtych wydarzeń i o tym, jakie będą następne działania. Wszyscy czekamy na to, kiedy będzie możliwe przystąpienie do poszukiwania tych górników, którzy do tej pory są zaginieni – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Górnicze święto w tym roku odbywa się w cieniu dwóch wypadków, do których doszło w kwietniu w kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”. Zginęło w nich 19 górników, a kolejnych siedmiu pozostaje zaginionych.

Inne aktualności

W kopalni „Pniówek” rozpoczęła się akcja ratownicza

Dziś (4 lutego) w kopalni „Pniówek” rozpoczęła się akcja ratownicza, która ma na celu dotarcie do siedmiu zaginionych górników.

Wznowienie akcji ratowniczej

W najbliższą sobotę (4 lutego) rozpocznie się akcja ratownicza, która ma docelowo pozwolić na dotarcie do siedmiu zaginionych górników. Taką informację przekazał Edward Paździorko, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych, podczas dzisiejszej konferencji…

JSW liderem w działaniach na rzecz klimatu

Jastrzębska Spółka Węglowa po raz pierwszy przystąpiła do raportowania w renomowanym ratingu CDP za działania w obszarze klimatu i otrzymała wysoką ocenę. Otrzymana ocena potwierdza wysokie zaangażowanie spółki w działania środowiskowe i klimatyczne.

Ekologiczny sukces komercyjny

Jastrzębska Spółka Węglowa to nie tylko producent wysokiej jakości węgla koksowego, to także jeden z największych w Polsce producentów spożywczej soli warzonej.

Nasza aplikacja zdobyła nagrodę!

Opracowana przez pracowników Grupy Kapitałowej JSW aplikacja „Kopalnie JSW 360 stopni” została doceniona w 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, który organizuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia w…

Święta Barbara na budynku cechowni

Mozaika witrażowa z wizerunkiem świętej Barbary powstała na ścianie cechowni kopalni „Borynia-Zofiówka” Ruch Zofiówka. W ten sposób upamiętniono pacyfikację jastrzębskich kopalń.

Więcej aktualności