Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

60. urodziny kopalni

Mija dokładnie 60. rocznica utworzenia kopalni Szczygłowice. Jubileusz w którym uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz Jastrzębskiej Spółki Węglowej świętowano w cechowni kopalni.

zdjęcia: Dawid Lach

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Świata w Szczygłowicach. Dalsza część obchodów odbyła się na terenie kopalni. Najpierw przy bramie poświęcono krzyż upamiętniający strajki z września 1981 roku.

­- Czterdzieści lat temu, w tym miejscu walczyliśmy nie o pieniądze, nie o cokolwiek innego, tylko o godność człowieka, jego wolność i podstawowe prawa. To było coś niesamowitego - wspominał Czesław Sobierajski, świadek i uczestnik wydarzeń sprzed 40 lat i dodał ­- Jestem dumny i zaszczycony, że mogę być dziś z wami. Dziękuję zarządowi Spółki i dyrekcji kopalni. To wspaniałe być uczestnikiem tej uroczystości.

Następnie obchody przeniosły się do cechowni. Zaproszonych gości przywitał Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice, który zwrócił uwagę, że przez te wszystkie lata załogę kopalni Szczygłowice cechowała pracowitość, chęć dynamicznego rozwoju i rozbudowy zakładu.

– Dziękuję obecnym i emerytowanym pracownikom kopalni Szczygłowice, a także tym, których już z nami nie ma, za te wszystkie lata wydobycia i rozwoju naszego zakładu pracy. Nigdy nie zapominajmy, że kopalnia to przede wszystkim ludzie, którzy tu pracowali i pracują – powiedział dyrektor kopalni.

Warto wspomnieć, że w 2010 roku kopalnia Szczygłowice weszła w strukturę KWK Knurów-Szczygłowice tworząc zakład dwuruchowy z niezależnymi ciągami produkcyjnymi. Natomiast siedem lat temu kopalnia weszła w struktury organizacyjne JSW. Produkując dobrej jakości węgiel koksowy niezbędny do produkcji stali - stanowi ważną część Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- W kopalni Szczygłowice dzięki pracy pokoleń, przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii wykuliście markę rozpoznawalną w całym polskim górnictwie - mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW. - Jastrzębska Spółka Węglowa poczyniła tutaj wiele inwestycji po to, aby podnieść jakość produkcji węgla koksowego, który doskonale wpisuje się w strategię rozwoju naszej spółki – dodał prezes Cudny gratulując pracownikom i dziękując im za wysiłek wkładany w codzienną pracę.

W cechowni kopalni Szczygłowice znajduje się wyrzeźbiona przed 130 laty figura Świętej Barbary przy której złożono kwiaty i wieńce. Jubileusz 60-lecia wspólnie z kopalnią świętowali między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także związkowcy i pracownicy kopalni.

Inne aktualności

Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle

W Krakowie odbyła się XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która zgromadziła licznych przedstawicieli branży górniczej, naukowców i ekspertów, a wśród nich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Podsumowanie konferencji, po raz piętnasty…

Aktualności JSW SAOgłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4 działając na podstawie § 11 ust. 11 - 17 Statutu Spółki, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych.

Aktualności JSW SAZmiany w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w piątek (23 lutego) ze składu zarządu Spółki: Tomasza Cudnego, prezesa zarządu oraz Sebastiana Bartosa, zastępcę prezesa zarządu ds. handlu.

JSW doceniona za działania na rzecz ochrony wód i klimatu

W nowym raporcie za 2022 rok renomowanego światowego ratingu CDP (Carbon Disclosure Project), Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała wysoką ocenę B- w zakresie zmian klimatu. To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, że rok temu Spółka została oceniona na niższym poziomie…

Aktualności JSW SAOświadczenie Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA

W związku z doniesieniami medialnymi w sprawie fałszowania wpisów z wynikami pomiarów metanu przez pracowników KWK Pniówek, Zarząd JSW oświadcza, że do Spółki nie dotarły z prokuratury żadne formalne informacje w sprawie przedstawionych zarzutów pracownikom Spółki.

Robotyzacja i sztuczna inteligencja w Jastrzębskich Zakładach Remontowych

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych (należących do Grupy Kapitałowej JSW) uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. Szefostwo JZR zapowiada robotyzację większej ilości procesów produkcyjnych w firmie w…

Więcej aktualności