Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

60. urodziny kopalni

Mija dokładnie 60. rocznica utworzenia kopalni Szczygłowice. Jubileusz w którym uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz Jastrzębskiej Spółki Węglowej świętowano w cechowni kopalni.

zdjęcia: Dawid Lach

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Świata w Szczygłowicach. Dalsza część obchodów odbyła się na terenie kopalni. Najpierw przy bramie poświęcono krzyż upamiętniający strajki z września 1981 roku.

­- Czterdzieści lat temu, w tym miejscu walczyliśmy nie o pieniądze, nie o cokolwiek innego, tylko o godność człowieka, jego wolność i podstawowe prawa. To było coś niesamowitego - wspominał Czesław Sobierajski, świadek i uczestnik wydarzeń sprzed 40 lat i dodał ­- Jestem dumny i zaszczycony, że mogę być dziś z wami. Dziękuję zarządowi Spółki i dyrekcji kopalni. To wspaniałe być uczestnikiem tej uroczystości.

Następnie obchody przeniosły się do cechowni. Zaproszonych gości przywitał Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice, który zwrócił uwagę, że przez te wszystkie lata załogę kopalni Szczygłowice cechowała pracowitość, chęć dynamicznego rozwoju i rozbudowy zakładu.

– Dziękuję obecnym i emerytowanym pracownikom kopalni Szczygłowice, a także tym, których już z nami nie ma, za te wszystkie lata wydobycia i rozwoju naszego zakładu pracy. Nigdy nie zapominajmy, że kopalnia to przede wszystkim ludzie, którzy tu pracowali i pracują – powiedział dyrektor kopalni.

Warto wspomnieć, że w 2010 roku kopalnia Szczygłowice weszła w strukturę KWK Knurów-Szczygłowice tworząc zakład dwuruchowy z niezależnymi ciągami produkcyjnymi. Natomiast siedem lat temu kopalnia weszła w struktury organizacyjne JSW. Produkując dobrej jakości węgiel koksowy niezbędny do produkcji stali - stanowi ważną część Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- W kopalni Szczygłowice dzięki pracy pokoleń, przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii wykuliście markę rozpoznawalną w całym polskim górnictwie - mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW. - Jastrzębska Spółka Węglowa poczyniła tutaj wiele inwestycji po to, aby podnieść jakość produkcji węgla koksowego, który doskonale wpisuje się w strategię rozwoju naszej spółki – dodał prezes Cudny gratulując pracownikom i dziękując im za wysiłek wkładany w codzienną pracę.

W cechowni kopalni Szczygłowice znajduje się wyrzeźbiona przed 130 laty figura Świętej Barbary przy której złożono kwiaty i wieńce. Jubileusz 60-lecia wspólnie z kopalnią świętowali między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także związkowcy i pracownicy kopalni.

Inne aktualności

Osiem lat solidnej współpracy

Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, Damian Mrowiec, starosta powiatu rybnickiego oraz Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego podpisali umowę dotyczącą kształcenia uczniów. Porozumienie zawarto w Zespole Szkół w…

Podcast „To jest węgiel”

Jastrzębska Spółka Węglowa rusza z nowym projektem. Będzie to cykl podcastów pod nazwą „To jest Węgiel” publikowany w serwisach: Spotify, Spreaker i YouTube.

Aktualności JSW SATransmisja kontynuowanego po przerwie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

Poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ, która odbędzie się 23. lipca.

Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informujemy, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego…

Cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni

33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów.

Więcej aktualności