Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

41. Rocznica Porozumienia Jastrzębskiego

Premier RP Mateusz Morawiecki złożył dziś kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 41. Rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Porozumienie z ówczesnymi władzami zawarto 3 września 1980 roku w dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszy Ruch Zofiówka.

zdjęcia: Dawid Lach

Strajk w jastrzębskiej kopalni rozpoczął się 28 sierpnia i miał charakter solidarnościowy z protestującymi pracownikami w Gdańsku i Szczecinie. Górnicy z Jastrzębia-Zdroju nie tylko poparli 21 postulatów z Gdańska, ale wysunęli też własne. Domagali się między innymi wprowadzenia wolnych sobót i niedziel.

- Pochylam głowę przed wielkim dziełem Solidarności, wielkim dziełem ludzi, którzy wtedy mieli odwagę, żeby przeciwstawić się złu, żeby powiedzieć dość, żeby walczyć o wolność, walczyć o solidarność i ta walka okazała się zwycięska. Jesteśmy dziś spadkobiercami zwycięskiej walki Solidarności, zwycięskiej walki robotników sierpnia i września ’80 - mówił przed Zofiówką Premier Mateusz Morawiecki.

Ogromne znaczenie Porozumienia Jastrzębskiego wielokrotnie podkreślał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. Mówił między innymi, że nie tylko postulaty pracownicze miały znaczenie, ale efektem Porozumień było też zarejestrowanie nowego związku zawodowego.

­- To porozumienie i rozpoczęty strajk było szokiem dla komunistów. Dla nich był to wielki cios i zawód, bo nigdy nie liczyli na to, że Śląsk zastrajkuje – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. 

Podczas uroczystości Premier RP złożył list intencyjny do kapsuły czasu pod budowę pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego im. Lecha Kaczyńskiego, który ma powstać w ciągu kilku lat w Jastrzębiu-Zdroju. Pawilon upamiętniający tamte wydarzenia to wspólny pomysł NSZZ Solidarność Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zarządu JSW oraz Fundacji JSW.


Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności