Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

41. Rocznica Porozumienia Jastrzębskiego

Premier RP Mateusz Morawiecki złożył dziś kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 41. Rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Porozumienie z ówczesnymi władzami zawarto 3 września 1980 roku w dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszy Ruch Zofiówka.

zdjęcia: Dawid Lach

Strajk w jastrzębskiej kopalni rozpoczął się 28 sierpnia i miał charakter solidarnościowy z protestującymi pracownikami w Gdańsku i Szczecinie. Górnicy z Jastrzębia-Zdroju nie tylko poparli 21 postulatów z Gdańska, ale wysunęli też własne. Domagali się między innymi wprowadzenia wolnych sobót i niedziel.

- Pochylam głowę przed wielkim dziełem Solidarności, wielkim dziełem ludzi, którzy wtedy mieli odwagę, żeby przeciwstawić się złu, żeby powiedzieć dość, żeby walczyć o wolność, walczyć o solidarność i ta walka okazała się zwycięska. Jesteśmy dziś spadkobiercami zwycięskiej walki Solidarności, zwycięskiej walki robotników sierpnia i września ’80 - mówił przed Zofiówką Premier Mateusz Morawiecki.

Ogromne znaczenie Porozumienia Jastrzębskiego wielokrotnie podkreślał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. Mówił między innymi, że nie tylko postulaty pracownicze miały znaczenie, ale efektem Porozumień było też zarejestrowanie nowego związku zawodowego.

­- To porozumienie i rozpoczęty strajk było szokiem dla komunistów. Dla nich był to wielki cios i zawód, bo nigdy nie liczyli na to, że Śląsk zastrajkuje – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. 

Podczas uroczystości Premier RP złożył list intencyjny do kapsuły czasu pod budowę pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego im. Lecha Kaczyńskiego, który ma powstać w ciągu kilku lat w Jastrzębiu-Zdroju. Pawilon upamiętniający tamte wydarzenia to wspólny pomysł NSZZ Solidarność Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zarządu JSW oraz Fundacji JSW.


Inne aktualności

Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle

W Krakowie odbyła się XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która zgromadziła licznych przedstawicieli branży górniczej, naukowców i ekspertów, a wśród nich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Podsumowanie konferencji, po raz piętnasty…

Aktualności JSW SAOgłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4 działając na podstawie § 11 ust. 11 - 17 Statutu Spółki, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych.

Aktualności JSW SAZmiany w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w piątek (23 lutego) ze składu zarządu Spółki: Tomasza Cudnego, prezesa zarządu oraz Sebastiana Bartosa, zastępcę prezesa zarządu ds. handlu.

JSW doceniona za działania na rzecz ochrony wód i klimatu

W nowym raporcie za 2022 rok renomowanego światowego ratingu CDP (Carbon Disclosure Project), Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała wysoką ocenę B- w zakresie zmian klimatu. To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, że rok temu Spółka została oceniona na niższym poziomie…

Aktualności JSW SAOświadczenie Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA

W związku z doniesieniami medialnymi w sprawie fałszowania wpisów z wynikami pomiarów metanu przez pracowników KWK Pniówek, Zarząd JSW oświadcza, że do Spółki nie dotarły z prokuratury żadne formalne informacje w sprawie przedstawionych zarzutów pracownikom Spółki.

Robotyzacja i sztuczna inteligencja w Jastrzębskich Zakładach Remontowych

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych (należących do Grupy Kapitałowej JSW) uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. Szefostwo JZR zapowiada robotyzację większej ilości procesów produkcyjnych w firmie w…

Więcej aktualności