Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Sukces akcji krwiodawstwa

|   COVID

Nie każdy górnik to krwiodawca, ale to właśnie spośród górników pochodzi najwięcej osób, które bezinteresownie dzielą się najcenniejszym z darów - krwią.

fot. Mateusz Paszek

W czasie wakacji zawsze brakuje krwi. W tym roku pandemia koronawirusa sprawiła, iż deficyt w bankach krwi stal się szczególnie poważny. Dlatego też, Regionalna Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza, zwróciła się z dramatycznym apelem o pomoc do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnicy jak zawsze nie zawiedli i zorganizowana w piątek i sobotę akcja, efektami przerosła najśmielsze oczekiwania.

- Kolejka przed stacją krwiodawstwa to widok bardzo rzadki, a w wakacje prawie niemożliwy. Pierwszego dnia akcji, czyli w piątek padł swoisty rekord. Po raz pierwszy od wielu lat, jednego dnia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobraliśmy krew od 270 osób - oświadcza z dumą Gizela Kowol dyrektor RCKiK w Raciborzu – górnicy to szlachetna i odpowiedzialna grupa zawodowa – dodała dyrektor.

Do udziału w akcji zgłosiło się 110 pracowników JSW. W centrum krwiodawstwa przyznają, że wielu górników przyszło podzielić się krwią bez wcześniejszego zapisywania się na kopalnianych listach. Większość uczestników akcji to doświadczeni krwiodawcy. Marian Zmarzły dyr. KWK „Borynia – Zofiówka”, w sobotę krew oddawał już po raz 50 - ty. Nie brakowało też pracowników, którzy od tej akcji rozpoczęli swoją przygodę z krwiodawstwem. Artur Dyczko Zastępca Prezesa Zarządu JSW ds. Technicznych i Operacyjnych przyznaje, że krew oddaje po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

- Pomoc jest wpisana w etos górniczej pracy. Chciałbym, aby zebrana dziś krew pomogła mieszkańcom odległych części kraju. Chciałbym, aby ludzie, którzy będą zawdzięczać jej życie wiedzieli, że to dar górników, którzy tak często są oczerniani czy hejtowani, a którzy stanowią jeden z filarów honorowego krwiodawstwa - oświadczył Artur Dyczko.

Pracownicy JSW w honorowym oddawaniu krwi nie widzą niczego nadzwyczajnego, większość uważa to za swój moralny obowiązek.

- Oglądam telewizję i wiem, że brakuje krwi, dlatego tu dziś jestem. Warto oddawać krew, bo można komuś pomóc, a nie zawsze mamy taką okazję, a skoro dziś jest akcja to warto wziąć w niej udział. Zachęcam innych do oddawania krwi, za każdym razem dzielę się taką informacją w mediach społecznościowych. Krwi zawsze brakuje, a nie da się jej przecież wyprodukować, trzeba się nią podzielić – powiedział pan Piotr z Zakładu Wsparcia Produkcji.

­Tymczasem, już w poniedziałek 13 lipca, rozpoczyna się kolejna akcja adresowana do pracowników JSW. Tym razem dotyczyć ona będzie oddawania równie potrzebnego osocza. Ten cenny płyn zawiera przeciwciała, które są wykorzystywane w leczeniu chorych na COVID -19.