Artykuł archiwalny

Przyłbice dla szpitali

Spółka JSW Innowacje rozpoczęła produkcję przyłbic ochronnych. Pierwsze egzemplarze trafiły już do szpitali.

Przyłbice ochronne produkuje Zakład Technologii Przełomowych, należący do spółki JSW Innowacje. - Elementy konstrukcyjne przyłbic wykonywane są na drukarce 3D z materiału o wysokiej odporności i doskonałej wytrzymałości. Wykorzystaliśmy dostępny w Internecie projekt, który został skonsultowany w trakcie jego opracowywania z czeskim ministerstwem zdrowia – wyjaśnia Bartosz Brzozowski p.o. dyrektora Zakładu Technologii Przełomowych. 

Pierwsza wyprodukowana partia przyłbic trafiła już na Oddział Ratunkowy Szpitala Wolskiego w Warszawie oraz do szpitala w Iłży. Kolejne trafią do placówek w województwie mazowieckim i śląskim - zgodnie z zapotrzebowaniem. - W miarę naszych możliwości chcemy pomóc osobom czy instytucjom, które tego wsparcia potrzebują. Wyposażenie techniczne Zakładu Technologii Przełomowych JSW Innowacje pozwala na wyprodukowanie do kilkunastu przyłbic na dobę - mówi Leszek Hoderny, szef rady nadzorczej i były p.o. prezesa zarządu JSW Innowacje. - Podczas składania i pakowania sprzętu stosowane są niezbędne środki ochrony zapobiegające rozprzestrzenianiu się pandemii - dodaje.

W laboratorium o powierzchni ok. 200 m2 przebywają jednocześnie maksymalnie dwie osoby ubrane w rękawiczki, maseczki i okulary ochronne. Każda przyłbica przed spakowaniem do worka strunowego jest odkażana. Warto podkreślić, że oprócz produkcji przyłbic ochronnych, spółka rozpoczęła prace nad wykonaniem maseczek ochronnych wielokrotnego użytku - również z wykorzystaniem technologii druku 3D. Jednak w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie niezbędnych certyfikatów.