Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Poranne spotkanie Prezydenta z górnikami

– To tutaj rodziła się Solidarność i to tutaj wybuchały pierwsze strajki, to miejsce symboliczne – tymi słowami Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, jak ważne dla niego było spotkanie z jastrzębskimi górnikami, do którego doszło 9 lipca we wczesnych godzinach porannych przed Ruchem Zofiówka.

fot. Jacek Stefaniak

Wizytę Prezydent rozpoczął od złożenia wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. Ruch Zofiówka to dla każdego z nas miejsce szczególne  zwłaszcza w tym roku, kiedy to będziemy obchodzić 40 – rocznicę Porozumień Sierpniowych, wielkiego zwycięstwa z 1980 roku - podkreślił Prezydent RP.

Spotkanie z górnikami przed bramą Ruchu Zofiówka miało od początku nieformalny charakter. Prezydent częstował górników zmierzających na poranną zmianę kanapkami i kawą. Była więc okazja do wspólnego zdjęcia czy wymiany kilku słów z Prezydentem.

To górnicze życie zaczyna się bladym świtem.To dlatego rano jesteśmy tutaj przed kopalnią, bo górnicy rozpoczynają szychtę o 6 rano. Chciałem się z Wami spotkać i życzyć udanej szychty i dnia – zwrócił się do górników Prezydent RP Andrzej Duda.