Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Ponad 16 milionów złotych dodatkowo dla pracowników JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaciła pracownikom w ostatnich trzech miesiącach ponad 16 milionów złotych w postaci dodatkowych premii motywacyjnych i zadaniowych. To efekt polityki premiującej pracowników za efektywność, wyniki pracy i zaangażowanie. Po czterech miesiącach 2012 roku średnie wynagrodzenie w JSW wyniosło 7 187 zł brutto i było najwyższe w branży.

Od marca 2012 roku w JSW wypłacana jest premia motywacyjna dla pracowników wykonujących prace w ścianach, przodkach i robotach zbrojeniowo-likwidacyjnych. Z kolei od kwietnia wszyscy pracownicy JSW mają prawo do dodatkowej premii zadaniowej.

W marcu, kwietniu i maju do górników oddziałów wydobywczych, przodkowych i zbrojeniowo-likwidacyjnych trafiło łącznie ponad 7,3 mln zł w formie premii motywacyjnej. Premia motywacyjna może zwiększyć wynagrodzenia pracownika nawet o 12%.

– Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników w pierwszym kwartale 2012 roku przekroczyliśmy plany wydobycia o 246 tys. ton węgla, a plany wykonania wyrobisk korytarzowych o 1 696 metrów. Wyższa niż zakładaliśmy produkcja jest związana z m.in. właściwym doborem systemu premiowania – powiedział Robert Kozłowski, Zastępca Prezesa JSW S.A. ds. Ekonomicznych. – Działania premiujące najbardziej aktywnych pracowników są standardem w każdej profesjonalnie zarządzanej firmie. Nasi pracownicy to rozumieją, bo widzą, że jest to rozwiązanie transparentne, przynoszące korzyści zarówno spółce, jak i członkom załogi.

Wraz z systemem premii motywacyjnych wprowadzone zostały dodatkowe premie zadaniowe, do których prawo mają wszyscy pracownicy JSW. Premia zadaniowa może zwiększyć średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika o 6%. W kwietniu i maju JSW przeznaczyła na ten cel prawie 9,4 mln zł.

Średnia płaca miesięczna po czerech miesiącach 2012 roku wynosiła 7 187 zł brutto i jest niemal dwukrotnie wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które wyniosło od stycznia do kwietnia 2012 roku 3 681 zł brutto. Oprócz dodatkowych premii motywacyjnych i zadaniowych, wszyscy pracownicy otrzymają nagrodę z zysku w łącznej wysokości 130 mln zł (równowartość miesięcznej pensji brutto) oraz prawo do dywidendy z zysku za 2011 rok z tytułu nieodpłatnie nabytych akcji.

W 2012 roku fundusz płac wzrośnie w JSW o wartość inflacji. Od 2000 roku pensje w JSW wzrosły łącznie o ponad 125%, a w samym 2011 roku – o 10,7%, przy inflacji na poziomie 4,3%.