Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Mobilna Ambasada ruszyła w Jastrzębiu–Zdroju

To była podwójna uroczystość. Podczas mszy świętej w jastrzębskim Kościele „Na Górce” ruszyła Mobilna Ambasada Laudato Si’, a Fundacja JSW ogłosiła oficjalne rozpoczęcie działalności.

fot. Dawid Lach

Mobilna Ambasada promuje działalność proekologiczną zgodną z nauczaniem Kościoła Katolickiego. To elektryczny autobus Mercedes Benz/ Automet, który został użyczony Caritas Polska przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Prezes zarządu JSW Daniel Ozon przekazał symboliczny akt własności autobusu elektrycznego w październiku zeszłego roku. Teraz pojazd zawitał na Śląsk, gdzie będzie podróżować po parafiach promując wśród mieszkańców proekologiczne postawy pod hasłem „Ekologicznego Przebudzenia” – nawiązując do papieskiej encykliki Laudato Si’. ­– Nasze czasy stawiają nas przed problemem ratowania środowiska naturalnego, które człowiek w imię cywilizacji zniszczył i naraził. Nagle jakbyśmy się obudzili, że woda zatruta, powietrze, którym oddychamy jest zatrute, a ziemia, która nas karmi także jest zatruta – mówił podczas mszy św. inaugurującej akcję ks. prałat Bernard Czernecki. – W imię cywilizacji, zupełnie resztką odpowiedzialności i instynktu samozachowawczego staramy się zachować środowisko naturalne, a właściwie trzeba je odrestaurowywać, bo śmierć tego środowiska jest naszą śmiercią. Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc skierował do uczestnikówuroczystości list, który został odczytany podczas niedzielnej mszy: – Podjęta przez was inicjatywa to bardzo ważny krok w kierunku konkretnego działania zwiększającego świadomość społeczeństwa w obliczu degradacji środowiska naturalnego. Wasza inicjatywa o nazwie Mobilna Ambasada Laudato Si’ to wspólnotowa mobilizacja, aby uczynić ekologiczny rachunek sumienia.

Mobilna Ambasada przez kilka najbliższych tygodni będzie odwiedzać kolejne parafie w regionie. JSW wpisuje się w jej proekologiczną działalność realizując wiele projektów, które mają na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów, także tych, które są emitowane do atmosfery jako gazy cieplarniane. Według planów, za 3 lata JSW będzie samowystarczalna energetycznie, dzięki energii produkowanej z gazu koksowniczego i metanu. Trwa też rozbudowa floty samochodów elektrycznych i produkcja energii z fotowoltaiki. Główny produkt Grupy Kapitałowej JSW czyli węgiel koksowy jest też niezbędny przy produkcji samochodów elektrycznych czy wiatraków. – Nasza odpowiedzialność jako spółki giełdowej, która jest z tą ziemią silnie związana, nie jest tylko przed akcjonariuszami, bankami, kontrahentami czy pracownikami, ale też przed społecznością lokalną, którą chcemy wspierać – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – To jest także odpowiedzialność za środowisko i przed naszymi potomnymi.

Dowodem na ekologiczne zaangażowanie Grupy Kapitałowej jest założenie Fundacji JSW, która w swoich celach ma m.in. wspieranie ekologii. Podczas niedzielnej uroczystości Fundacja oficjalnie zainaugurowała działalność. Będzie miała za zadanie także wspieranie samorządów, zwłaszcza tych, na których terenie Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi działalność.