Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

„Kopalnia Wiedzy” na wakacjach

W ramach programu JSW Dzieciom 120 podopiecznych domów dziecka wyjedzie na wakacje. Wychowankowie trzech placówek wyjadą nad morze, spędzą też czas na jednodniowych wycieczkach.

Zespół Społecznej Odpowiedzialności Biznesu JSW organizuje co roku kolonie oraz wycieczki dla podopiecznych domów dziecka objętych patronatem przez spółkę. To ponad 120 dzieci w wieku od 2 do 18 lat. Dodatkowo, w ramach akcji JSW Dzieciom, odbywają się także półkolonie, jednodniowe wyjazdy edukacyjne oraz spotkania z ciekawymi postaciami. Dzięki takim wydarzeniom dzieci, często po raz pierwszy, mają okazję podróżować po kraju i poznawać lokalne atrakcje turystyczne. To tym ważniejsze właśnie teraz.

– Czas izolacji społecznej był trudny dla wszystkich, ale szczególnie dla dzieci z domów dziecka, które przez kilka miesięcy były unieruchomione w ośrodkach. Ze względów bezpieczeństwa, nie mogły opuszczać terenu placówki ani przyjmować odwiedzających. Nasz Zespół Społecznej Odpowiedzialności Biznesu kontaktował się z podopiecznymi wirtualnie, podsyłaliśmy ciekawe materiały edukacyjne z naszego portalu Nowa Kopalnia Wiedzy JSW, rozmawialiśmy przez telefon – ale wiadomo – nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Dlatego cieszymy się na wspólne wycieczki i razem spędzony czas – mówi Agnieszka Barzycka, kierownik Zespołu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu JSW.

W tym roku dzieci i młodzież ze wszystkich placówek – z Ośrodka Opiekuńczo Wychowawczego z Jastrzębia-Zdroju, Centrum Wsparcia Dzieci i Rodziny ,,Przystań” z Pszczyny i Domu Dziecka w Cieszynie – wyjadą na kolonie do ośrodka Grupy Kapitałowej JSW do Sianożęt. Chcąc jeszcze bardziej urozmaicić najmłodszym czas wakacji, zaplanowano także krótsze wyjazdy np. do Chlebowej Chaty w Brennej, zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach, Energylandii oraz do Fundacji Terra Spei w Lipowej koło Żywca.

– Wyjazdy i wycieczki organizowane przez JSW to dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, objętych patronatem spółki, nieoceniona pomoc. To bardzo atrakcyjne wyjazdy, dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, gdzie wspólnie spędzamy czas, a dla naszych podopiecznych są skarbnicą wiedzy, wspaniałych przeżyć i okazja do poznania nowych miejsc i ludzi oraz do integracji. Tym bardziej teraz, w tym trudnym dla wszystkich czasie epidemii, gdyż dzieci od marca nie mogły wychodzić poza teren placówki. Dziękujemy za wszystkie działania i wsparcie ze strony JSW, dzięki czemu czuliśmy, że są ludzie, dla których jesteśmy ważni, którzy o nas zawsze pamiętają – mówi Iwona Spora, dyrektor Centrum Wsparcia Dzieci i Rodziny ,,Przystań” z Pszczyny.

Warsztaty artystyczne, wyjazdy edukacyjne, akcje wolontariackie pracowników JSW, przekazanie sprzętu dla uzdolnionej młodzieży – to tylko kilka z aktywności, jakie Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje dla dzieci i młodzieży w ramach programu JSW Dzieciom. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu organizujemy szereg atrakcji skierowanych do społeczności, ze szczególnym naciskiem na wspieranie dzieci i młodzieży. Programy JSW Dzieciom i Kopalnia Wiedzy JSW cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród szkół, przedszkoli, instytucji, stowarzyszeń oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Relacje z organizowanych dla dzieci wyjazdów oraz ciekawe materiały edukacyjne można znaleźć
na stronie projektu: https://nowakopalniawiedzy.pl.