Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Kompleks gigant ruszy jeszcze przed Barbórką

Zakończyło się zbrojenie ściany G4 na poziomie -900 w kopalni Zofiówka, w której jeszcze przed Barbórką rozpocznie pracę najwyższy w polskim górnictwie zmechanizowany kompleks ścianowy.

Fot. Agnieszka Materna

Kompleks – gigant, który może pracować w ścianach osiągających wysokość nawet 5,3 metra został zaprojektowany i wykonany przez należącą do Grupy Kopex – Fabrykę Maszyn i Urządzeń Tagor.  Przy pracach zbrojeniowych pracowały w sumie 4  brygady po 24 osoby każda. Kierownikiem eksploatowanej ściany G4 został Radosław Wójtowicz. Zbrojenie ściany G4 rozpoczęło się 2 października, pierwsza sekcja kompleksu zjechała pod ziemię 19 października. 

Jak podkreślają pracownicy kopalni, była to niezwykle trudna operacja logistyczna, gdyż na dół kopalni trzeba było zwieźć kolejkami spalinowymi m.in.  kombajn ważący około 90 ton, 140 sekcji liniowych, które ważą 35,7 tony każda, 10 sztuk sekcji skrajnych ważących po 38,5 ton oraz ważące po 62,7 tony dwie obudowy skrzyżowań.  

Przypomnijmy, eksploatacja ściany G-4 pozyskanym kompleksem wysokim spowoduje zwiększenie wykorzystania zasobów pokładu o około 55 tysięcy ton. Aktualnie posiadane przez kopalnię wyposażenie ścian umożliwia eksploatację pokładów wyłącznie o miąższości do 3,6 m. 

Na zdjęciu: Brygada zbrojeniowa oddział GZLz ze sztygarem oddziałowym Zbigniewem Prockiem i kierownikiem ściany G4 Radosławem Wójtowiczem.