Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Hotel Diament w nowej roli

Jastrzębska Spółka Węglowa i Politechnika Śląska w Gliwicach zorganizowały konkurs wśród studentów Wydziału Architektury na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej 15. kondygnacyjnego budynku hotelu „Diament” w Jastrzębiu-Zdroju i przyległego terenu. Do konkursu zostało zgłoszonych sześć projektów, przy czym udział w nim był całkowicie dobrowolny.

Studenci otrzymali trudne zadanie opracowania koncepcji funkcjonowania w nowym kształcie i w nowej roli byłego hotelu Diament, który został oddany do użytku w 1989 roku i krótkie lata świetności przeżywał na początku lat 90., będąc ówczesnym  symbolem luksusu. Definitywnie został zamknięty 1,5 roku temu, a więc pod koniec 2011 roku ze względu na zły stan techniczny. W przyszłości w miejscu hotelu Diament ma powstać biurowiec Centrum Usług Wspólnych, które może też stać się siedzibą innych firm z grupy kapitałowej JSW.

– Chcieliśmy zebrać pomysły, by najlepsze z nich wykorzystać do realizacji. W niektórych projektach zwraca uwagę bryła budynku, w innych zagospodarowanie przestrzeni wokół lub układ dróg i parkingów. Studenci mogli wykorzystać część budynku lub też całkowicie go wyburzyć. Wygrał projekt, którego autorzy zdecydowali się zaprojektować całą przestrzeń od nowa – podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w piątek, 19 lipca. Pierwsze miejsce zajął zespół składający się z  Piotra Gnacka, Mateusza Rymara i Damiana Langera. Drugie miejsce zajęły ex aequo dwa zespoły: składający się z Sylwii Czarneckiej, Korneliusza Kellera i Jagody Kus oraz utworzony przez Annę Maciejewską i Iwonę Sosnę. Trzecie miejsce również zajęły dwa zespoły. W skład pierwszego weszli Grzegorz Klimek i Paweł Knapczyk, a w skład drugiego Magdalena i Maria Bulsa. Dyplom za uczestnictwo otrzymali Leszek Czaja i Jan Pietrzak.

Poza dyplomami zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

Prace studentów w najbliższych dniach zostaną wystawione w Urzędzie Miejskim w Jastrzębiu-Zdroju.

Na zdjęciu: zdobywcy I miejsca w konkursie.