Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Górnicy oddają krew

Pracownicy kopalń są wyjątkowi, jeśli chodzi o pomaganie innym. Dziś i jutro oddają krew w jastrzębskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. To odpowiedź na apel raciborskiego Centrum skierowanego do górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

fot. Dawid Lach

W związku z pandemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaapelowało o oddawanie krwi. Górnicy od rana ustawiali się w kolejce, żeby podzielić się tym cennym darem.

- Oddawanie krwi nie boli, a wręcz pomaga świadomość, że można komuś pomóc. Na pewno nie ma powodów do obaw. Poza tym obsługa fachowa, panie uwijają się jak w ukropie – mówi pan Jan, pracownik kopalni Jastrzębie-Bzie.

- Słyszałem, że brakuje krwi, dlatego tu jestem. Warto oddawać krew, bo możemy komuś pomagać. Nie zawsze mamy taką okazję, a skoro dziś jest taka akcja, to warto wziąć w niej udział. Za każdym razem dzielę się tą informacją w mediach społecznościowych, zachęcam innych do oddawania krwi. Tego zawsze brakuje, a krwi nie da się wyprodukować inaczej,  trzeba oddać – powiedział pan Piotr z Zakładu Wsparcia Produkcji.

Podczas specjalnej akcji krew można oddawać także jutro, 11 lipca, Pracownicy Terenowego Oddziału w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Krasickiego 21 będą czekać w gotowości w godz. od 8 do 13. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych.

Przypominamy też, że w poniedziałek 13 lipca, rozpoczyna się akcja oddawania równie potrzebnego osocza. Ten cenny płyn zawiera przeciwciała, które są stosowane w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku RNA SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości przyjmować transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków. Pracownicy JSW mogą oddawać osocze w raciborskiej siedzibie Centrum oraz w Terenowych Oddziałach w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim – koniecznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.