Uprzejmie informujemy, że węgiel dla klientów indywidualnych sprzedajemy wyłącznie bezpośrednio w kopalni „Budryk” w Ornontowicach. JSW S.A. nie prowadzi sprzedaży on-line, a wszelkie oferty i aukcje internetowe prowadzone z powołaniem się na JSW S.A., naszą nazwę lub logo są bezprawne.

Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinIkona szukaniaPLEN

Akcja trwa. Ratownicy pracują cały czas

Trzecią dobę trwa akcja ratunkowa w Ruchu Zofiówka. Ratownicy w dalszym ciągu poszukują trzech górników. Do kopalni sprowadzono najlepszy sprzęt, który ma pomóc w jak najszybszym dotarciu do poszkodowanych.

Konferencja prasowa z udziałem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii

W akcji bierze udział szesnaście zastępów. Ratownicy górniczy mają do przeszukania 200 metrów wyrobiska. W prace zaangażowano specjalistyczny sprzęt: górniczy lokalizacyjny odbiornik pomiarowy oraz wideoendoskop przemysłowy. Prezes JSW zwrócił jednak uwagę, że ratownicy zostaną wpuszczeni w rejon objęty zawałem dopiero wtedy, kiedy spadnie stężenie metanu. – Udało nam się obniżyć jego poziom do 8 procent. Zastępy ratowników wpuścimy, kiedy stężenie metanu będzie poniżej 5 procent. Musimy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo prowadzenia akcji ratowniczej. Już teraz chcę podziękować ratownikom, którzy biorą udział w tej trudnej, skomplikowanej i niebezpiecznej akcji – powiedział Daniel Ozon podczas porannej konferencji prasowej w Ruchu Zofiówka. Obecnie w rejon zwałowiska dostarczane jest powietrze nowo zbudowanym lutniociągiem. Powołany został też zespół ds. zagrożeń naturalnych, w skład którego weszli eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Z relacji rannych górników, których w sobotę udało się uratować, wynika, że uwięzieni górnicy mogą znajdować w się w dolnej części chodnika, dlatego ratownicy będą starali się tam jak najszybciej wejść.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował również o wstrzymaniu wydobycia w Ruchu Zofiówka. Nie oznacza to jednak, że górników w kopalni nie ma. Będą prowadzić tak zwane prace pomocnicze.