Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Abp Wiktor Skworc do górników - Nie jesteście dla naszego kraju problemem

W niedzielnej (27.11.), uroczystej mszy św. odprawionej przez Arcybiskupa, metropolitę katowickiego Wiktora Skworca w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju wzięli udział przedstawiciele spółek węglowych, górnicy, samorządowcy, przedstawiciele rządu i związkowcy.

fot. Dawid Lach

- Drodzy górnicy, nie jesteście dla naszego kraju problemem. Wasza praca jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju. Od was uczymy się solidarności i odpowiedzialności: zarówno za siebie nawzajem, jak i za zakłady pracy. Dla młodego pokolenia jesteście wzorem pracowitości i rzetelności oraz umiłowania rodziny i rodzinności – powiedział do zgromadzonych w homilii arcybiskup Skworc.

Metropolita katowicki podkreślał, że  w górniczej branży mamy do czynienia z wieloma niewiadomymi. - Dominuje jednak oczekiwanie na jej radykalne uporządkowanie. Jest ono obowiązkiem właściciela kopalń – Skarbu Państwa. Na Górnym Śląsku i nie tylko, oczekujemy ładu w odniesieniu do tej branży, która od kilku dziesięcioleci przeżywa czas zmian i niepewności. Pomimo trudności w jej restrukturyzacji, w przyszłość patrzymy z optymizmem – mówił arcybiskup.

Ceremonię uświetniły orkiestry górnicze kopalni JSW, które muzycznie witały gości przed mszą świętą i po jej zakończeniu, a procesji z udziałem celebrantów towarzyszyły zastępy ratowników górniczych.

  • Galeria zdjęć