Artykuł archiwalny

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

34. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego

W środę, 3 września mija 34. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. W 1980 roku górnicy przystąpili do ogólnospołecznego ruchu protestacyjnego, który doprowadził do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, trzeciego po Szczecinie i Gdańsku protokołu ugody społecznej otwierającego drogę do przemian politycznych i gospodarczych.

fot. Dawid Lach

 

Tegoroczne obchody Porozumień Jastrzębskich rozpoczęły się o godzinie 9 w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, gdzie została odprawiona msza święta. Nabożeństwo odprawił arcybiskup Wiktor Skworc metropolita katowicki.  Po zakończeniu nabożeństwa uroczystości przeniosły się pod pomnik Porozumień Jastrzębskich przy Kopalni Borynia–Zofiówka–Jastrzębie,  Ruch Zofiówka. Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności przywitał wszystkich zebranych a w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na trudną sytuację gospodarczą na Śląsku,   szczególnie branży górniczej.

- 34 lata temu, tak i teraz, po raz kolejny trzeba pokazać solidarność. Żeby górnikom z Jastrzębia, Katowickiego Holdingu i Kompanii Węglowej uświadomić, że wszyscy razem możemy nie dopuścić do tego, co nad nami wisi – powiedział Kolorz. Później głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

 - Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego wspaniałego zrywu, ale także za to, że odważyli się w tych trudnych czasach stanąć na czele protestów i brać w nich udział - powiedział przewodniczący Solidarności.

Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju zwrócił uwagę na to, że kopalnia Zofiówka jest jedynym funkcjonującym zakładem spośród tych, w których trzydzieści cztery lata temu podpisywano porozumienia sierpniowo-wrześniowe. - Zróbmy wszystko, aby ten zakład istniał nadal – powiedział Janecki. Po zakończeniu wystąpień wszyscy uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Na tym nie koniec uroczystości. Już 14 września na Stadionie Miejskim odbędą się Urodziny Solidarności. Na scenie pojawią się znani i lubiani artyści polskiej sceny muzycznej. W stylu reggae zagra i zaśpiewa Mesajah, Poparzeni Kawą Trzy. Gwiazdą wieczoru będzie Sylwia Grzeszczak, która wykona swoje największe hity takie jak: „Księżniczka” czy „Pożyczony”.