Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Górnictwo śmiało patrzy w przyszłość

Bardzo ciekawy panel dyskusyjny, cztery sesje tematyczne, 20 referatów wygłoszonych przez naukowców z AGH, pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz JSW Szkolenie i Górnictwo oraz ponad osiem godzin transmisji na żywo. Tak w dużym skrócie można opisać zakończoną dzisiaj dwudniową Konferencję Naukową Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej pod hasłem: „Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”. Współorganizatorami wydarzenia byli: JSW, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems.

fot. Dawid Lach

W drugim dniu Konferencji głównym tematem pierwszego panelu była gospodarka o obiegu zamkniętym. To bardzo ważny temat dla firm wydobywczych ze względu na zapewnienie wysokich standardów środowiskowych i społecznych. JSW od kilku lat sukcesywnie ogranicza ilość odpadów mi.in poprzez optymalizację cyklu produkcji w zakładach przeróbczych i zrównoważonemu wykorzystywaniu zasobów.  

Podczas drugiego panelu skupiono się na Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w Branży Górniczej. To rozwiązanie mające na celu podniesienie poziomu kapitału ludzkiego, określa ono zasady i standardy potwierdzania kwalifikacji, dzięki czemu zapewniona jest jakość kwalifikacji. System zapewnia ciągły rozwój i pomaga pracodawcom rozpoznać wartość pracownika i inwestować w rozwój zawodowy swoich kadr. To bardzo ważna kwestia dla pracowników kopalń w kontekście ciągłego rozwoju górnictwa.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny pt. „Patrzymy w przyszłość branży górniczej”. W panelu wzięli udział: prof. Antoni Tajduś, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Dariusz Protasiński, dyrektor KOMAG oraz Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW. Podczas żywej dyskusji paneliści zwrócili uwagę, że mimo wielu problemów z jakimi mamy do czynienia w polskim górnictwie, górnictwo samo się obroni. Zwrócono uwagę na węgiel koksowy, który został wpisany na listę surowców krytycznych UE, a JSW ma w swoich zasobach miliard ton takiego węgla i to jest dla Spółki ogromna szansa. - Jesteśmy skazani na sukces - powiedział Artur Dyczko p.o. prezesa zarządu JSW. - Warunkiem jest realizacja ze żelazną konsekwencją założeń naszej strategii -dodał Artur Dyczko. Wszyscy zgodzili się, że górnictwo musi iść w kierunku zielonego ładu oraz angażować się w rozwój czystych technologii węglowych. Górnictwo - uzbrojone w innowacyjne rozwiązania, które pozwolą zoptymalizować koszty i podnieść bezpieczeństwo w coraz głębszych kopalniach - da sobie radę. Wiele mówiono również o metanie, którego ujmowanie i gospodarcze wykorzystanie gwarantuje JSW najkrótszą drogę do zielonego ładu.

Zapis interesującego panelu dyskusyjnego i całej Konferencji jest dostępny na kanale YouTube
 



Inne aktualności

Koksownia Przyjaźń uruchamia najnowocześniejszą baterię koksowniczą

12 maja w Koksowni Przyjaźń należącej do JSW KOKS SA (Grupa Kapitałowa JSW) odbyło się uroczyste rozpalenie masywu ceramicznego nowo wybudowanej baterii koksowniczej nr 4. To wydarzenie oznacza przejście do finalnego etapu inwestycji – obsadzenia komór baterii węglem i…

Rozpoczęto rokowania w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla JSW SA

8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kontrahenci JSW wsparli rodziny poszkodowanych górników

Firmy współpracujące z Jastrzębską Spółką Węglową: Grupa Voestalpine, Voestalpine Stahl Donawitz GmbH oraz PBS Sp. z o.o. przekazały Fundacji JSW darowizny na rzecz rodzin ofiar i poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w styczniu tego roku w kopalni…

Trwają szkolenia w zakresie zagrożenia metanowego

W kopalni Budryk trwają cykliczne szkolenia dla pracowników kopalń zatrudnionych w rejonach, w których występuje zagrożenie metanowe. Szkolenie nie ogranicza się do wykładów – uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co czyni…

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Więcej aktualności