Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Zielona transformacja z JSW

Bez finansowania węgla koksowego nie będzie transformacji klimatycznej Europy. To jedna z konkluzji Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. Spotkanie z udziałem ekonomistów, ekspertów i przedsiębiorców odbyło się w Warszawie na Giełdzie Papierów Wartościowych.

zdjęcia: Dawid Lach

Jastrzębska Spółka Węglowa była partnerem debaty, której gospodarzem został Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. Wielokrotnie zwracał uwagę, że przeprowadzenie zielonej transformacji bez finansowego wsparcia węgla koksowego jest wręcz niemożliwe.

Mamy plany rozwojowe, które potrzebują stabilnego finansowania. Bez zewnętrznego wsparcia w formie kredytów, pożyczek czy obligacji, nasze plany zielonej transformacji nie będą miały miejsca – przekonywał Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. – Odkąd jesteśmy spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, przebijamy się do świadomości zarządów banków. W Polsce jest nam łatwiej, jednak jeśli centrale banków znajdują się za granicą, hasło „węgiel”, bez względu na to, o jaki węgiel chodzi, od razu spotyka się z negatywnym odbiorem i decyzją: „Nie finansujemy” – zwrócił uwagę Robert Ostrowski.

Eksperci są zgodni: węgiel koksowy, główny produkt Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spotyka się z barierą niezrozumienia.

Węgiel energetyczny i węgiel koksowy to nie są zastępujące się surowce. Inny jest łańcuch wartości i inne przeznaczenie. Węgiel energetyczny będzie wypierany przez OZE, węgiel koksowy, poprzez różne formy wykorzystania go do produkcji stali, pozostanie z nami – podkreślał wiceprezes JSW i zwrócił uwagę, że spółka powinna mieć wsparcie rynku kapitałowego. JSW S.A. jest przecież największym producentem niezbędnego do zielonej transformacji surowca w Unii Europejskiej.

Dlatego Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, mówił podczas debaty, że finansowanie węgla koksowego, zarówno przez polskie, jak i zagraniczne banki, nie jest zagrożone.

Z chwilą, kiedy węgiel koksowy znalazł się na liście surowców krytycznych UE, to pozostaje tylko kwestia doprowadzenia do finału uzgodnień i wydania odpowiednich aktów prawnych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz. – Ważnym argumentem, jaki przemawia za programem JSW jest to, że nie nastawia się wyłącznie na eksploatację, ale podejmuje szereg działań przyjaznych środowisku. To kapitalne podejście, bo oznacza świadomość, odpowiedzialnośći rozumienie tego, że ten surowiec jest krytyczny nie tylko dla Polski, ale też dla krajów Unii Europejskiej – podsumował prezes Pietraszkiewicz.

Jastrzębska Spółka Węglowa, jako największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, jest niezbędna w procesie transformacji klimatycznej. Ale nie oznacza to, że biernie czeka na wsparcie. W zakresie wewnętrznej transformacji prowadzi wiele długofalowych działań, m.in. ograniczających ślad węglowy do 30 proc. do 2030 roku oraz dąży do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Inne aktualności

Osiem lat solidnej współpracy

Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, Damian Mrowiec, starosta powiatu rybnickiego oraz Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego podpisali umowę dotyczącą kształcenia uczniów. Porozumienie zawarto w Zespole Szkół w…

Podcast „To jest węgiel”

Jastrzębska Spółka Węglowa rusza z nowym projektem. Będzie to cykl podcastów pod nazwą „To jest Węgiel” publikowany w serwisach: Spotify, Spreaker i YouTube.

Aktualności JSW SATransmisja kontynuowanego po przerwie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

Poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ, która odbędzie się 23. lipca.

Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informujemy, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego…

Cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni

33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów.

Więcej aktualności