Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Zielona transformacja z JSW

Bez finansowania węgla koksowego nie będzie transformacji klimatycznej Europy. To jedna z konkluzji Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. Spotkanie z udziałem ekonomistów, ekspertów i przedsiębiorców odbyło się w Warszawie na Giełdzie Papierów Wartościowych.

zdjęcia: Dawid Lach

Jastrzębska Spółka Węglowa była partnerem debaty, której gospodarzem został Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. Wielokrotnie zwracał uwagę, że przeprowadzenie zielonej transformacji bez finansowego wsparcia węgla koksowego jest wręcz niemożliwe.

Mamy plany rozwojowe, które potrzebują stabilnego finansowania. Bez zewnętrznego wsparcia w formie kredytów, pożyczek czy obligacji, nasze plany zielonej transformacji nie będą miały miejsca – przekonywał Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. – Odkąd jesteśmy spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, przebijamy się do świadomości zarządów banków. W Polsce jest nam łatwiej, jednak jeśli centrale banków znajdują się za granicą, hasło „węgiel”, bez względu na to, o jaki węgiel chodzi, od razu spotyka się z negatywnym odbiorem i decyzją: „Nie finansujemy” – zwrócił uwagę Robert Ostrowski.

Eksperci są zgodni: węgiel koksowy, główny produkt Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spotyka się z barierą niezrozumienia.

Węgiel energetyczny i węgiel koksowy to nie są zastępujące się surowce. Inny jest łańcuch wartości i inne przeznaczenie. Węgiel energetyczny będzie wypierany przez OZE, węgiel koksowy, poprzez różne formy wykorzystania go do produkcji stali, pozostanie z nami – podkreślał wiceprezes JSW i zwrócił uwagę, że spółka powinna mieć wsparcie rynku kapitałowego. JSW S.A. jest przecież największym producentem niezbędnego do zielonej transformacji surowca w Unii Europejskiej.

Dlatego Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, mówił podczas debaty, że finansowanie węgla koksowego, zarówno przez polskie, jak i zagraniczne banki, nie jest zagrożone.

Z chwilą, kiedy węgiel koksowy znalazł się na liście surowców krytycznych UE, to pozostaje tylko kwestia doprowadzenia do finału uzgodnień i wydania odpowiednich aktów prawnych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz. – Ważnym argumentem, jaki przemawia za programem JSW jest to, że nie nastawia się wyłącznie na eksploatację, ale podejmuje szereg działań przyjaznych środowisku. To kapitalne podejście, bo oznacza świadomość, odpowiedzialnośći rozumienie tego, że ten surowiec jest krytyczny nie tylko dla Polski, ale też dla krajów Unii Europejskiej – podsumował prezes Pietraszkiewicz.

Jastrzębska Spółka Węglowa, jako największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, jest niezbędna w procesie transformacji klimatycznej. Ale nie oznacza to, że biernie czeka na wsparcie. W zakresie wewnętrznej transformacji prowadzi wiele długofalowych działań, m.in. ograniczających ślad węglowy do 30 proc. do 2030 roku oraz dąży do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Inne aktualności

JSW stara się o nowatorskie finansowanie połączone ze wskaźnikami ESG

Jastrzębska Spółka Węglowa jako pierwszy w Polsce oraz jeden z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej podmiotów z sektora wydobywczego, ma szansę na pozyskanie nowatorskiego finansowania w formule SLL (Sustainability Linked Loan). To ostatni element trwającego…

Jastrzębska Spółka Węglowa z rekordowym zyskiem

Mimo trudnego, zmiennego otoczenia rynkowego z jakim mieliśmy do czynienia w 2022 roku - Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej wypracowała zysk netto w wysokości prawie 7,6 mld zł, który był wyższy o prawie 6,6 mld zł od zysku netto osiągniętego w 2021 roku. To…

Informacja dotycząca sprzedaży węgla w KWK Budryk

W związku z falą rezygnacji z zakupu węgla handlowego w sortymencie Orzech w kopalni Budryk klienci, którzy posiadają numerki od 1800, a w dalszym ciągu chcą zakupić węgiel, proszeni są o kontakt z kopalnią Budryk, aby ustalić nowy – przyspieszony termin odbioru…

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2022 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2022 rok, która odbędzie się w dniu 22 marca 2023 roku (środa) o godz. 10:00

Węgiel koksowy na proponowanej liście surowców krytycznych UE

Komisja Europejska opublikowała projekt Rozporządzenia w sprawie ustanowienia ram dla zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych tzw. Akt w sprawie surowców krytycznych. Załącznikiem do dokumentu jest Lista Surowców Krytycznych.

Stawiamy na edukację. JSW daje uczniom gwarancje zatrudnienia

Już od sześciu lat absolwenci kierunków związanych z górnictwem z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie mają zapewnioną pracę w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Władze spółki i Powiatu Gliwickiego zdecydowały o kontynuowaniu współpracy. Zawarte właśnie porozumienie…

Więcej aktualności