Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to wybitni specjaliści w dziedzinie górnictwa. Jesteście państwo u siebie. 30-lecie wydobycia węgla w Budryku to nie tylko święto wasze, to także nasze święto – mówił rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, w wystąpieniu otwierającym uroczystość w auli AGH w Krakowie z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk. Uroczyste spotkanie odbyło się 8 marca.

zdjęcia: Marcel Kleczka

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi – takim cytatem z Christiana Chutza Edward Paździorko, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. Technicznych i Operacyjnych wprowadził 8 marca uczestników uroczystego spotkania w auli AGH w historię powstania kopalni Budryk w Ornontowicach.

Budowa kopalni została zaplanowana w latach 70 - tych XX wieku. Miała być jedna z kilku planowanych do budowy kopalń umożliwiających realizację ówczesnych planów resortu górnictwa, w których ta inwestycja była bardzo cenna, bo dzięki niej miało wzrosnąć wydobycie węgla koksowego. Roboty na terenie placu budowy rozpoczęły się 21 grudnia 1978 roku – mówił wiceprezes Paździorko.

Koniec lat siedemdziesiątych to początki wielkiego kryzysu w ówczesnej Polsce, który trwał nieprzerwanie przez kilkanaście lat. Historia budowy kopalni obfitowała w dramatyczne momenty. Kilkukrotnie los inwestycji stawał pod znakiem zapytania z powodu braku źródeł finansowania. Szczęśliwie pokonano wszystkie przeciwności i 14 marca 1994 roku na powierzchnię wydobyto pierwszą tonę węgla.

Po 30 latach od tego wydarzenia kopalnia Budryk wyprodukowała 82,3 mln ton węgla i wydrążono w niej 353 km wyrobisk – powiedział wiceprezes Paździorko.

Czas spędzony w auli AGH wyjątkowy dla pracowników kopalni Budryk i dla Akademii Górniczo-Hutniczej. Kopalnia Budryk jest ostatnią wielka inwestycją górniczą w Polsce. Spotkanie w auli AGH było kolejnym z cyklu spotkań poświęconych 30-leciu wydobycia węgla w ornontowickiej kopalni. Patronem kopalni jest prof. Witold Budryk, polski inżynier górnictwa, wykładowca i rektor Akademii Górniczej, pierwszy specjalista górniczy z tytułem doktora górnictwa w historii Polski. Wystawa poświęcona kopalni Budryk i uroczysta akademia były doskonałą okazją do zaprezentowania zakładu górniczego, jako nowoczesnej firmy, wykorzystującej dorobek intelektualny między innymi naukowców z AGH.

Inne aktualności

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Więcej aktualności