Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to wybitni specjaliści w dziedzinie górnictwa. Jesteście państwo u siebie. 30-lecie wydobycia węgla w Budryku to nie tylko święto wasze, to także nasze święto – mówił rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, w wystąpieniu otwierającym uroczystość w auli AGH w Krakowie z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk. Uroczyste spotkanie odbyło się 8 marca.

zdjęcia: Marcel Kleczka

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi – takim cytatem z Christiana Chutza Edward Paździorko, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. Technicznych i Operacyjnych wprowadził 8 marca uczestników uroczystego spotkania w auli AGH w historię powstania kopalni Budryk w Ornontowicach.

Budowa kopalni została zaplanowana w latach 70 - tych XX wieku. Miała być jedna z kilku planowanych do budowy kopalń umożliwiających realizację ówczesnych planów resortu górnictwa, w których ta inwestycja była bardzo cenna, bo dzięki niej miało wzrosnąć wydobycie węgla koksowego. Roboty na terenie placu budowy rozpoczęły się 21 grudnia 1978 roku – mówił wiceprezes Paździorko.

Koniec lat siedemdziesiątych to początki wielkiego kryzysu w ówczesnej Polsce, który trwał nieprzerwanie przez kilkanaście lat. Historia budowy kopalni obfitowała w dramatyczne momenty. Kilkukrotnie los inwestycji stawał pod znakiem zapytania z powodu braku źródeł finansowania. Szczęśliwie pokonano wszystkie przeciwności i 14 marca 1994 roku na powierzchnię wydobyto pierwszą tonę węgla.

Po 30 latach od tego wydarzenia kopalnia Budryk wyprodukowała 82,3 mln ton węgla i wydrążono w niej 353 km wyrobisk – powiedział wiceprezes Paździorko.

Czas spędzony w auli AGH wyjątkowy dla pracowników kopalni Budryk i dla Akademii Górniczo-Hutniczej. Kopalnia Budryk jest ostatnią wielka inwestycją górniczą w Polsce. Spotkanie w auli AGH było kolejnym z cyklu spotkań poświęconych 30-leciu wydobycia węgla w ornontowickiej kopalni. Patronem kopalni jest prof. Witold Budryk, polski inżynier górnictwa, wykładowca i rektor Akademii Górniczej, pierwszy specjalista górniczy z tytułem doktora górnictwa w historii Polski. Wystawa poświęcona kopalni Budryk i uroczysta akademia były doskonałą okazją do zaprezentowania zakładu górniczego, jako nowoczesnej firmy, wykorzystującej dorobek intelektualny między innymi naukowców z AGH.

Inne aktualności

Osiem lat solidnej współpracy

Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, Damian Mrowiec, starosta powiatu rybnickiego oraz Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego podpisali umowę dotyczącą kształcenia uczniów. Porozumienie zawarto w Zespole Szkół w…

Podcast „To jest węgiel”

Jastrzębska Spółka Węglowa rusza z nowym projektem. Będzie to cykl podcastów pod nazwą „To jest Węgiel” publikowany w serwisach: Spotify, Spreaker i YouTube.

Aktualności JSW SATransmisja kontynuowanego po przerwie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

Poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ, która odbędzie się 23. lipca.

Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informujemy, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego…

Cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni

33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów.

Więcej aktualności