Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Święta Barbara na budynku cechowni

Mozaika witrażowa z wizerunkiem świętej Barbary powstała na ścianie cechowni kopalni „Borynia-Zofiówka” Ruch Zofiówka. W ten sposób upamiętniono pacyfikację jastrzębskich kopalń.

zdjęcie: Joanna Karwot

15 grudnia 1981 roku na początku stanu wojennego wojsko i milicja użyły broni przeciwko górnikom ówczesnej kopalni „Manifest Lipcowy” (dziś to Ruch Zofiówka). W 41. rocznicę tych wydarzeń oficjalnie zaprezentowano mozaikę witrażową z podobizną świętej Barbary, która powstała w niespełna pół roku i składa się z tysięcy elementów.

– Odsłaniamy dzisiaj mozaikę, która upamiętnia bohaterstwo uczestników tamtych dni. Szanowni uczestnicy tamtych wydarzeń, pamiętamy i dziękujemy za to, co zrobiliście dla nas i dla Ojczyzny. Czujemy się zobligowani być strażnikiem historii, aby to, co wydarzyło się na jastrzębskiej ziemi nigdy nie zostało zapomniane – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW S.A. podczas uroczystości odsłonięcia mozaiki.

Dawna kopalnia „Manifest Lipcowy” była pierwszym zakładem przemysłowym, w którym funkcjonariusze ZOMO użyli broni palnej wobec strajkujących górników. 15 grudnia 1981 roku górniczy protest tłumiło 1700 milicjantów i żołnierzy, uzbrojonych także w czołgi i wozy bojowe. W pacyfikacji rannych zostało 4 górników. Dzień później, 16 grudnia spacyfikowano kopalnię „Wujek” w Katowicach, gdzie zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

– Z perspektywy minionych lat zdajemy sobie sprawę, że potrzeba było aktu wyjątkowej odwagi, aby w tamtym czasie przeciwstawić się złu, które reprezentował system komunistyczny. Trzeba było głęboko wierzyć w sens walki, aby podjąć ryzyko buntu i upomnieć się o sprawiedliwość i godność ludzi pracy. Ofiara i poświęcenie górników z jastrzębskich kopalń to dla nas wielka lekcja solidarności – napisał wicepremier Jacek Sasin w liście odczytanym podczas uroczystości przez Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Uroczyste obchody rocznicowe zostały poprzedzone konferencją historyczną poświęconą pacyfikacji śląskich kopalń. W panelu wzięli udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń, związkowcy oraz dyrektorzy kopalń i zakładów JSW.



Inne aktualności

Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz…

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 25 października 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Carbon Management Forum

Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju uczestniczył w forum zarządzania emisjami dwutlenku węgla „Industrial Carbon Management Forum” zorganizowanym przez Komisję Europejską i francuskie Ministerstwo Energii.

JSW na forum unijnym

W minionym tygodniu przedstawiciele JSW wzięli udział w walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia producentów grafitu i karbonu ECGA (European Advanced Carbon and Graphite Materials Association). W trakcie trzydniowego wydarzenia miały miejsce posiedzenia komitetów…

JSW z główną nagrodą „The Best Annual Report” 2023

Po raz pierwszy w historii Jastrzębska Spółka Węglowa zajęła pierwsze miejsce w corocznym konkursie organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków na najlepszy raport roczny. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej w Sali Notowań GPW.

Komunikat

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. („Spółka”) informuje, że w Spółce doszło do wycieku informacji. Spółka będzie podejmowała stosowne kroki w celu ochrony swoich interesów oraz dobrego imienia.

 

Więcej aktualności