Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Regeneracja obudowy się opłaca

W kopalni Pniówek zainwestowano w nową komorę regeneracji materiałów. Odzyskiwana w niej stal, która miała zostać zezłomowana - zostaje ponownie wykorzystana. Zaawansowana technologicznie maszyna, podczas jednej doby umożliwia zregenerowanie około 420 metrów bieżących obudowy chodnikowej o łącznej masie 13 440 kg.

zdjęcia: Dawid Lach

Nowa komora regeneracji materiałów pochodzących z odzysku powstała na poziomie 1000 w miejscu byłego osadnika. 


– Dostosowanie tego miejsca do nowych zastosowań zrealizowaliśmy systemem gospodarczym, wykorzystując wiedzę i doświadczenie pracowników kopalni – mówi Marcin Mikołajczyk, dyrektor techniczny KWK Pniówek. 

Inwestycję rozpoczęto w październiku 2022 roku. W pierwszym etapie wyburzono mury oraz usunięto infrastrukturę starego osadnika. Następnie wykonano kanał rząpia dla giętarko-prostowarki, dzięki któremu możliwe jest wykonanie prac konserwacyjnych oraz wymiana elementów zabezpieczających urządzenie przed przeciążeniem. Oparciem dla maszyny jest zbrojona, betonowa płyta. Cała 80 metrowa komora regeneracji została wzmocniona podciągiem stalowym, a odcinek 15 metrów pokryto betonem natryskowym. Komora na całej długości została oświetlona, wybiałkowana, a posadzkę pokryto wylewką betonową. Dopełnieniem całości była zabudowa systemu transportu opartego o ciągnik manewrowy z wciągarkami hydraulicznymi. Po zamontowaniu giętarko-prostowarki ODP-6 oraz stołów warsztatowych w kwietniu 2023 roku przeprowadzono próby ruchowe i niezbędne odbiory z udziałem producenta maszyny, które zakończyły się pozytywnie. Od tego czasu komora regeneracji materiałów rozpoczęła pracę. 

– ­Giętarko-prostowarka ODP-6 to zaawansowana technologicznie maszyna. Prostowanie elementów obudowy odbywa się poprzez walcowanie, co przywraca im niemalże idealny kształt. Tak dobry efekt końcowy regeneracji nie był osiągalny w innych dotychczasowo stosowanych maszynach. Wysoka jakość parametrów wytrzymałościowych uzyskiwanych prostek obudowy stalowej została potwierdzona badaniami Instytutu Badawczego GIG. To w kopalni Pniówek nowa jakość w procesie prostowania obudowy – wyjaśnia Sebastian Derbis, kierownik robót górniczych pod ziemią w KWK Pniówek.

Obecnie praca w komorze odbywa się w systemie 3 zmianowym. Każda zmiana jest w stanie dokonać regeneracji 40 elementów obudowy o profilu V32 i długości 3,5 metra, co pozwala na zregenerowanie 420 metrów bieżących obudowy na dobę. Masa jednego metra bieżącego obudowy o profilu V32 wynosi 32 kg, tak więc łączna masa regenerowanej w ciągu doby obudowy wynosi 13 440 kg. 
Cena zakupu 1 m.b. nowej obudowy przy obecnym poziomie cen wynosi 131,84 zł netto, a cena złomu sprzedawanego przez kopalnię do huty wynosi 1,28 zł netto / kg. Tak więc z 1 m.b. sprzedanej obudowy złomowej kopalnia przy odsprzedaży złomu odzyskuje 40,96 zł netto. Porównując skalę opłacalności sprzedaży obudowy złomowej do jej regeneracji przy poziomie odzysku 420 m.b. / dobę kopalnia zyskuje 38 169,60 zł oszczędności na dobę, bez uwzględnienia kosztów pracy. Po uwzględnieniu kosztów pracy kopalnia zyskuje 30 690,60 zł oszczędności na dobę, nie ograniczając dodatkowo przepustowości i pracy szybu. Przy tych założeniach czas zwrotu kosztów zakupu nowatorskiej maszyny nastąpi już po 6 miesiącach użytkowania.

– W nowej komorze nie tylko prostuje się obudowę. Tutaj zajmujemy się także regeneracją strzemion do łączenia obudowy ŁKWH V29 i V32, łączników SD V29 i V32, rozpór do obudowy, zawiesi do tras kolejek podwieszanych, konstrukcji, krążników przenośników taśmowych i wielu innych drobnych elementów – mówi Mariusz Bujok, sztygar zmianowy z oddziału regeneracji materiałów i obudowy, dodając: – Mając na uwadze osiągnięcie jak największej efektywności prac prowadzonych w komorze regeneracji materiałów wszystkie stanowiska pracy zostały wyposażone w zakrętak pneumatyczny, a prace transportowe oraz załadunkowo-rozładunkowe prowadzone są przy użyciu ciągnika manewrowego ­wyposażonego w hydrauliczne urządzenia dźwignicowe. 

Kopalnia Pniówek poprzez szczegółowo przemyślaną inwestycję w technologicznie innowacyjną i kompleksowo wyposażoną komorę regeneracji obudowy chodnikowej w wyrobiskach dołowych, stała się liderem wśród zakładów górniczych na krajowym rynku. Obecnie komora regeneracji cieszy się dużym zainteresowaniem zakładów górniczych z całego regionu, a kopalnia Pniówek chętnie dzieli się pozyskanymi doświadczeniami.

 

Komora regeneracji materiałów w kopalni Pniówek jest zlokalizowana na poziomie 1000.
Łuk obudowy przeznaczonej do regeneracji zostaje ręcznie ułożony na stole z rolką, a następnie umieszczony w zestawie ciągnącym giętarko-prostowarki ODP-6.
Prostowanie elementów obudowy odbywa się poprzez walcowanie, co przywraca im niemalże idealny kształt.
Operator giętarko-prostowarki dokonuje procesu prostowania obudowy.
Zregenerowana obudowa jest ręcznie zsuwana do kozła zbiorczego.
Mariusz Bujok, sztygar zmianowy z oddziału regeneracji materiałów i obudowy przy ciągniku manewrowym za pomocą którego zregenerowane elementy obudowy zostają załadowane do jednostki transportu kolejowego, aby następnie dostarczyć je do wskazanego miejsca w kopalni.
W komorze pracownicy dokonują także regeneracji strzemion do łączenia obudowy, rozpór, zawiesi i wielu innych drobnych elementów.
Pracownicy oddziału regeneracji materiałów i obudowy z Sebastianem Derbis, Kierownikiem Robót Górniczych w KWK Pniówek.

Inne aktualności

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Więcej aktualności