Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Przede wszystkim jakość

Dwa dni trwała konferencja poświęcona praktycznym zastosowaniom nowoczesnych technologii w górnictwie. Geologia, górnictwo, informatyka i geodezja były wiodącymi tematami spotkania on line, które współorganizowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

fot. Dawid Lach

„Geomatyka Górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych” to ponad dwadzieścia referatów podzielonych na cztery sesje tematyczne. Uczestnicy spotkania on line zapoznali się z rozwiązaniami stosowanymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w zakresie zarządzania jakością oraz planowania i harmonogramowania produkcji węgla koksowego.

– To była konferencja dla ekspertów: górników, chemików, specjalistów przeróbki, bo uznaliśmy, że trzeba podzielić się naszymi doświadczeniami – mówi Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW. – Jastrzębska Spółka Węglowa to organizacja ucząca się i ciągle rozwijająca się, dlatego musimy stale szkolić pracowników, podążając tropem najnowszych osiągnięć. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że nasza działalność górnicza i koksownicza będzie bardziej efektywna – dodaje Artur Dyczko.

Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono rozwiązaniom technicznym, które wspierają zarządzanie informacją geologiczną i wspomagają planowanie produkcji. Organizatorzy, czyli JSW SA, JSW IT Systems, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Komisja Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej AGH przyjęli założenie, że warto wymienić się doświadczeniami dotyczącymi zarządzania jakością prowadzonej eksploatacji i sprzedawanego surowca. – Najważniejsza jest rewolucja cyfrowa, która oznacza m.in. przejście z map analogowych do harmonogramowania w sferze cyfrowej. Dziś wszyscy pracujemy na nowoczesnych narzędziach, potrafimy zaprogramować jakość, zaczynając już od produkcji w złożu. Patrzymy na jakość naszego surowca i jakość produktu finalnego, a to, co chcemy sprzedać naszym odbiorcom, musi być stabilne i o wysokich parametrach. Krótko mówiąc: w taki sposób musimy dobrać jakość ścian, które będziemy eksploatować, by sprzedać produkt w dobrej cenie – mówi Aleksandra Burczyk, dyrektor Biura Jakości JSW.

W tym kontekście słowo „jakość” odmieniano na wszystkie sposoby. – Wreszcie jakość kopaliny została właściwie wyeksponowana. Zawsze liczyło się wydobycie, natomiast konferencja stawia jakość na odpowiednim miejscu. Dążymy do momentu, gdzie jakość będzie zajmowała coraz bardziej poczesne miejsce – uważa prof. Marek Marcisz z Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który uczestniczył w konferencji.

Podczas spotkania on line przedstawiono też rozwiązania geoinformatyczne wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną oraz referaty opisujące m.in. możliwości wykorzystania skanerów laserowych w górnictwie i prognozowanie deformacji terenu. – Zaprezentowane podczas konferencji referaty okazały się bardzo praktyczne i cenne, bo doskonale przygotowani prelegenci prezentowali sposoby rozwiązywania konkretnych problemów, z którymi muszą sobie radzić w swojej pracy – uważa dr Artur Krawczyk z Wydziału Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Poniżej relacja z konferencji:

1 Dzień konferencji - https://www.youtube.com/watch?v=ttBX5zyfsJU

2 Dzień konferencji - https://www.youtube.com/watch?v=QHUhbxk87BQ

 


Inne aktualności

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Pierwsze aparaty ratownicze trafiły do Szczygłowic

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotarła pierwsza partia nowoczesnych aparatów regeneracyjnych Drager BG ProAir zakupionych przez spółkę w listopadzie ubiegłego roku.

Wypadek w KWK Pniówek

W czasie wykonywania robót konserwacyjnych w jednym z przodków kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydarzył się wypadek.

Wznowienie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy

Zarząd JSW SA jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji,…

JSW uruchamia platformę edukacyjną „To jest węgiel”

JSW SA przedstawia nową platformę internetową „To jest węgiel”, która została stworzona, aby edukować, angażować i inspirować. Strona ta stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w…

Więcej aktualności