Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Okrągły stół w sprawie surowców krytycznych dla stali

25 lutego w siedzibie serwisu EURACTIV w Brukseli odbyła się debata na temat łańcuchów dostaw surowców krytycznych dla sektora hutniczego oraz branży motoryzacyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele europejskich producentów stali (EUROFER), baterii (EUROBAT), grafitu (ECGA) oraz surowców krytycznych (CRM-A), których reprezentował Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. rozwoju, pełniący rolę przewodniczącego stowarzyszenia CRM Alliance.

W swoich wystąpieniach paneliści podkreślali znaczenie stabilnych dostaw surowców dla łańcuchów wartości kluczowych sektorów europejskiego przemysłu. Europejskie hutnictwo znajduje się w krytycznym momencie, z jednej strony mierząc się z wyzwaniem jakim jest dekarbonizacja, a z drugiej próbując utrzymać produkcję pomimo wysokich cen energii, zmagając się jednocześnie z napływem tańszej i dużo bardziej emisyjnej produkcji z państw trzecich. W ciągu ostatnich lat UE utraciła 30 mln ton produkcji stali, która przeniosła się do krajów trzecich, gdzie nie obowiązują restrykcyjne przepisy środowiskowe. Prawie 90% baterii wykorzystywanych w UE pochodzi właśnie z krajów trzecich, z kolei najmniej emisyjne produkty wytwarzane w państwach członkowskich, są niekonkurencyjne, gdyż konsumenci nie chcą ponosić dodatkowych kosztów wynikających z czystej produkcji.

- Sytuacja geopolityczna związana z bezpieczeństwem na świecie oraz konkurencyjność europejskiej gospodarki jest ściśle powiązana z całym łańcuchem wartości wytwarzania stali oraz dostępem do surowców. Produkcja stali oraz jej komponentów w postaci węgla koksującego i koksu pochodzącego z lokalnych europejskich surowców krytycznych winno zostać rozpoznane przez instytucje Unii Europejskiej jako strategiczna rezerwa surowca dostępna i gwarantowana  z zasobów lokalnych. Bez rozpoczęcia upraszczania unijnych przepisów oraz rewizji priorytetów w postaci m.in., ochrony ograniczonej bazy surowcowej dostępnej w Unii Europejskiej, nie uda się zwiększyć produkcji surowców niezbędnych do utrzymania kluczowych branż gospodarki. Musimy pamiętać, że uzależnienie od dostaw z państw trzecich jest obarczone coraz większym ryzykiem, co pokazują ograniczenia w eksporcie wprowadzane np. przez Chiny. Europejski przemysł musi być chroniony i potrzebuje wsparcia, aby odzyskać konkurencyjność, w tym celu Unia musi pilnie zaadresować problem globalnych nadwyżek mocy produkcyjnych - powiedział Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju.

Dyskusja jasno pokazała, że potrzebne są bardziej zdecydowane działania ze strony Komisji Europejskiej, aby utrzymać konkurencyjność i odporność europejskiego przemysłu stalowego i motoryzacyjnego oraz jego dostawców.

Inne aktualności

Grupa JSW zwiększa produkcję węgla i koksu w II kwartale 2025 roku

Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i znaczące wzrosty produkcji kwartalnej. Potwierdza to efektywność zarządzania operacyjnego oraz elastyczność w adaptacji do dynamicznych warunków rynkowych.

Stanowisko Zarządu JSW S.A.

(dotyczy Stanowiska Reprezentatywnych Związków Zawodowych JSW S.A. z dnia 8.07.2025)

Zarząd JSW S.A. z uwagą zapoznał się z obawami wyrażonymi przez organizacje związkowe w swoim oświadczeniu z dnia 8.07.2025 r. Sytuacja finansowa Spółki wymaga pilnych działań…

Konkurs wiedzy o Planie Strategicznej Transformacji JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprasza do udziału w konkursie wiedzy poświęconym Planowi Strategicznej Transformacji. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat kierunków rozwoju Spółki.

Kopalnia Pniówek uruchamia kolejne ściany z wysokiej jakości węglem koksowym

W kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają intensywne działania zmierzające do odbudowy frontów wydobywczych. Pod koniec czerwca uruchomiono nową ścianę K-2, a już w lipcu planowane jest rozpoczęcie eksploatacji kolejnej – W-2. Łączne zasoby obu…

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Więcej aktualności