Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Nowoczesna obudowa z JZR dla Ruchu Knurów

Jastrzębskie Zakłady Remontowe, które należą do Grupy JSW dostarczyły do Ruchu Knurów kopalni „Knurów-Szczygłowice” kompleks 143 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej. To pierwsze sekcje w całości zaprojektowane i wykonane przez pracowników JZR. Sekcje zostały zabudowane w uruchamianej ścianie 34 w pokładzie 405/1.

zdjęcie: Dawid Lach

Dzięki współpracy zespołu projektowego i grupy doświadczonych górników Ruchu Knurów powstała nowoczesna konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo i komfort pracy. To pierwsze sekcje w całości zaprojektowane i wykonane przez pracowników JZR.

– Nad projektem pracował zespół złożony z 9 osób, konstruktorów i technologów. Pod względem zastosowanych rozwiązań, sekcje obudowy JZR-14/38-POz (/S) WI; WII różnią się od innych konstrukcji. Wyróżnia je podziałka 1,75 m oraz innowacyjne rozwiązania zastosowane w stropnicy i osłonie odzawałowej. Osłony boczne, sterowane hydraulicznie z jednej strony, mogą być sterowane również z drugiej, bez konieczności przebudowy siłownika. Ponadto, sekcje charakteryzują się zwartą konstrukcją i dużym stopniem przykrycia stropu, a przejście o szerokości minimum 600 mm pomiędzy zastawką przenośnika i sekcjami obudowy ma za zadanie zapewnić jak największy komfort załodze pracującej w ścianie – mówi Rafał Rychter, prezes Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Każda nowa obudowa przygotowywana przez Zakłady jest projektowana na podstawie dokładnie sprecyzowanych wymagań i potrzeb zakładu górniczego oraz warunków górniczo-geologicznych ściany, w której ma pracować.

– Sekcje zostały zabudowane w ścianie 34 w pokładzie 405/1, 900 metrów pod ziemią. Ściana ma 250 metrów długości i 1380 metrów wybiegu. Schodzimy z wydobyciem coraz głębiej, dlatego potrzebujemy sekcji o coraz lepszych parametrach i o dużej podporności stojaka – mówi Robert Łazarczyk, kierownik działu górniczego, główny inżynier górniczy Ruchu Knurów.

– Średnio w ciągu doby będziemy wydobywać z tej ściany około 3,5 tys. ton urobku. To ważna inwestycja, wpisująca się w strategię zwiększania udziału węgla koksowego w ogólnym wydobyciu w kopalniach JSW. Zakończenie eksploatacji w uruchamianej ścianie jest zaplanowane na marzec 2024 roku – dodaje Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni „Knurów-Szczygłowice”.

W przypadku nowej obudowy projektanci z JZR nie poprzestali na wiedzy inżynierskiej. Do współpracy zaprosili praktyków, górników z wieloletnim doświadczeniem.

– Jastrzębskie Zakłady Remontowe zorganizowały pokaz prototypowej sekcji. Mogliśmy zgłaszać swoje uwagi i propozycje rozwiązań. Zależało nam na tym, aby sekcje były wyposażone w wysuwane szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu przez cały czas jest zabezpieczone czoło ściany. Zostały także poszerzone blachy boczne, zapobiega to wejściu sekcji jedna pod drugą w czasie ich przemieszczania – mówi Krzysztof Szylaj, operator obudów zmechanizowanych z kilkunastoletnim doświadczeniem.

zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów

Inne aktualności

Akcja ratownicza w Ruchu Szczygłowice

Zmarł drugi górnik

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł 31-letni pracownik Ruchu Szczygłowice. W kopalni pracował od pięciu lat.

Rodzinie oraz Najbliższym przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia i słowa otuchy - Pracownicy, Zarząd i Rada…

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Pierwsze aparaty ratownicze trafiły do Szczygłowic

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotarła pierwsza partia nowoczesnych aparatów regeneracyjnych Drager BG ProAir zakupionych przez spółkę w listopadzie ubiegłego roku.

Więcej aktualności