Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Nowoczesna obudowa z JZR dla Ruchu Knurów

Jastrzębskie Zakłady Remontowe, które należą do Grupy JSW dostarczyły do Ruchu Knurów kopalni „Knurów-Szczygłowice” kompleks 143 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej. To pierwsze sekcje w całości zaprojektowane i wykonane przez pracowników JZR. Sekcje zostały zabudowane w uruchamianej ścianie 34 w pokładzie 405/1.

zdjęcie: Dawid Lach

Dzięki współpracy zespołu projektowego i grupy doświadczonych górników Ruchu Knurów powstała nowoczesna konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo i komfort pracy. To pierwsze sekcje w całości zaprojektowane i wykonane przez pracowników JZR.

– Nad projektem pracował zespół złożony z 9 osób, konstruktorów i technologów. Pod względem zastosowanych rozwiązań, sekcje obudowy JZR-14/38-POz (/S) WI; WII różnią się od innych konstrukcji. Wyróżnia je podziałka 1,75 m oraz innowacyjne rozwiązania zastosowane w stropnicy i osłonie odzawałowej. Osłony boczne, sterowane hydraulicznie z jednej strony, mogą być sterowane również z drugiej, bez konieczności przebudowy siłownika. Ponadto, sekcje charakteryzują się zwartą konstrukcją i dużym stopniem przykrycia stropu, a przejście o szerokości minimum 600 mm pomiędzy zastawką przenośnika i sekcjami obudowy ma za zadanie zapewnić jak największy komfort załodze pracującej w ścianie – mówi Rafał Rychter, prezes Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Każda nowa obudowa przygotowywana przez Zakłady jest projektowana na podstawie dokładnie sprecyzowanych wymagań i potrzeb zakładu górniczego oraz warunków górniczo-geologicznych ściany, w której ma pracować.

– Sekcje zostały zabudowane w ścianie 34 w pokładzie 405/1, 900 metrów pod ziemią. Ściana ma 250 metrów długości i 1380 metrów wybiegu. Schodzimy z wydobyciem coraz głębiej, dlatego potrzebujemy sekcji o coraz lepszych parametrach i o dużej podporności stojaka – mówi Robert Łazarczyk, kierownik działu górniczego, główny inżynier górniczy Ruchu Knurów.

– Średnio w ciągu doby będziemy wydobywać z tej ściany około 3,5 tys. ton urobku. To ważna inwestycja, wpisująca się w strategię zwiększania udziału węgla koksowego w ogólnym wydobyciu w kopalniach JSW. Zakończenie eksploatacji w uruchamianej ścianie jest zaplanowane na marzec 2024 roku – dodaje Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni „Knurów-Szczygłowice”.

W przypadku nowej obudowy projektanci z JZR nie poprzestali na wiedzy inżynierskiej. Do współpracy zaprosili praktyków, górników z wieloletnim doświadczeniem.

– Jastrzębskie Zakłady Remontowe zorganizowały pokaz prototypowej sekcji. Mogliśmy zgłaszać swoje uwagi i propozycje rozwiązań. Zależało nam na tym, aby sekcje były wyposażone w wysuwane szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu przez cały czas jest zabezpieczone czoło ściany. Zostały także poszerzone blachy boczne, zapobiega to wejściu sekcji jedna pod drugą w czasie ich przemieszczania – mówi Krzysztof Szylaj, operator obudów zmechanizowanych z kilkunastoletnim doświadczeniem.

zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów
zdjęcia: arch. Ruch Knurów

Inne aktualności

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 r.

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzenia w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Więcej aktualności