Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Lek na koronawirusa z osocza górników

|   COVID

Lubelski Biomed rozpoczął produkcję pierwszego polskiego leku przeciw COVID-19. Ze 150 litrów krwi, jakie zebrano do produkcji leku, ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

fot. Dawid Lach

Pracownicy JSW w dużej mierze przyczynili się do sukcesu lubelskiej firmy biotechnologicznej. To efekt wspólnych akcji organizowanych wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, gdy krew i osocze oddawała rekordowa liczba osób.

- Bez osocza ozdrowieńców lek nie mógłby powstać. Jedynie ofiarność dawców pozwala na jego wytworzenie. Postawa górników jest niezwykle budująca. Oddając osocze nie tylko ratują życie i zdrowie ludzkie, ale przyczyniają się do uniezależnienia się Polski od dostaw leków z zagranicy. Ta patriotyczna postawa zasługuje na wielki szacunek – mówi Piotr Fic, członek zarządu Biomed Lublin SA ds. operacyjnych.

Proces produkcyjny pierwszej serii immunoglobuliny zajmie około półtora miesiąca. Na początku września będzie znana niezbędna liczba przeciwciał w osoczu i liczba ampułek leku, który będzie można z niego wyprodukować. Preparat powinien być gotowy do badań klinicznych pod koniec października. To oznacza, że pierwszy pacjent otrzyma pierwszą dawkę leku za około 8 - 9 tygodni. Po kolejnych 4 miesiącach pojawią się pierwsze wnioski z badań klinicznych. Lek wejdzie do sprzedaży po przejściu procesu rejestracyjnego.

Inne aktualności

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

JSW: kolejne miesiące z wydobyciem i sprzedażą powyżej planu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego Grupy Kapitałowej JSW na rok 2025. Zgodnie z nimi, wydobycie węgla w tym roku ma wynieść 13,37 mln ton, w tym 11,35 mln ton węgla koksowego. Natomiast produkcja koksu - 3,31 mln ton.…

Więcej aktualności