Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Kopalnie JSW 360

Aplikacja „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 3600”, udostępniona na naszej stronie internetowej w ­połowie marca tego roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To już około 28 tysięcy odsłon, w tym 2400 z użyciem gogli VR.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które prezentuje swoje zakłady wykorzystując w takiej skali środowisko informatyczne wytworzone w technologii „wideo 360 VR”. Wiele osób wraca do aplikacji, żeby poznać kolejne ciekawe miejsca i obiekty w kopalniach spółki. Sporym zainteresowaniem cieszą się też materiały edukacyjne, takie jak zdjęcia, filmy i ciekawostki z życia kopalni oraz informacje o zagrożeniach występujących w zakładach górniczych. Dzięki angielskiej wersji językowej aplikacja dotarła do 54 krajów z najodleglejszych ­zakątków świata.

Zastosowanie kamery rejestrującej obraz 3600 - w odróżnieniu od tradycyjnego filmu - sprawia, że obserwator trafia w centrum wydarzeń. Aplikacja umożliwia kilkugodzinny wirtualny spacer w oparciu o przygotowany scenariusz. Przy użyciu komputerowej myszki lub touchpada można samodzielnie eksplorować kopalnię, wybierając z menu interesujące miejsca i kierunek zwiedzania. Z pomocą lektora można przyswajać napotkane na trasie materiały edukacyjne. Korzystanie z aplikacji za pomocą gogli VR zapewnia dodatkowe wrażenia i bliski kontakt z życiem kopalni. Dzięki technologii „wideo 360 VR” można rozglądać się wokół oraz przemieszczać w przód lub w tył na wybranej trasie.

Warto wiedzieć, że podczas czerwcowego posiedzenia Komisji ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych omówiono i zarekomendowano aplikację jako narzędzie przydatne studentom uczelni technicznych o profilu górniczym, między innymi Politechniki Śląskiej oraz AGH. 

 

Aplikacja jest dostępna pod adresem: ­www.jsw.pl/biuro-prasowe/kopalnie-jsw-360

Inne aktualności

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Więcej aktualności