Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Konferencja metanowa

W Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. W konferencji wzięło udział wielu światowych ekspertów, między innymi z Francji, Serbii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród prelegentów był Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW.

zdjęcia: Dawid Lach

Konferencję zorganizowała grupa ekspertów ds. metanu z kopalń węgla i sprawiedliwej transformacji, działająca przy ONZ, natomiast współorganizatorem było Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla w Polsce (ICE-CMM Poland), którego członkiem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Podczas spotkania omówionych zostało wiele tematów, między innymi przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie metanu oraz wyzwań, jakie jego wdrożenie może stanowić dla państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla polskiego górnictwa.

- Cieszę się, że udało nam się w Polsce zorganizować taką konferencję. To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat rozwiązań regulacyjnych, które funkcjonują na świecie. Być może to spotkanie przyniesie nam inspirację i wskaże kierunki działania, które moglibyśmy przyjąć – szczególnie jeśli chodzi o konkretne narzędzia finansowe wspierające górnictwo w zakresie redukcji emisji metanu. Wiemy, że w Stanach Zjednoczonych takie rozbudowane programy dotacyjne już funkcjonują. Ważne, aby przemysł nie został pozostawiony sam sobie. Należy stworzyć warunki, które pozwolą przedsiębiorstwom spełniać wymagania regulacyjne i rozwijać się w sposób zrównoważony – podkreśla Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW, jednocześnie przewodniczący prezydium ICE-CMM Poland.

W przeciwieństwie do innych gazów cieplarnianych, metan można przekształcić w energię użytkową. Wychwytywanie i wykorzystywanie metanu umożliwia generowanie czystej energii i łagodzenie globalnych zmian klimatycznych. Odpowiednie technologie dostępne są w każdym sektorze, również w górnictwie. W tym kontekście grupa ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla i Sprawiedliwej Transformacji działająca przy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych („UNECE”), od dziesięcioleci pracuje nad wspieraniem państw i przemysłu węglowego w skutecznym monitorowaniu, wychwytywaniu i wykorzystywaniu metanu. W tym obszarze Jastrzębska Spółka Węglowa ma się czym pochwalić. 20 uczestników konferencji z Włoch, Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych przyjechało z wizytą do kopalni Budryk. Na terenie szybu VI znajdującego się w Chudowie mieli okazję zobaczyć stację odmetanowania oraz układy kogeneracyjne. 

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności