Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW z nagrodą dla filmu korporacyjnego

Film „Budryk - kopalnia której nie oddam” zdobył pierwszą nagrodę podczas 16. FilmAT Festival Awards w kategorii: „Filmy korporacyjne – Problemy bieżące”. To autorska produkcja pracowników Biura Komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Film powstał na początku pandemii COVID-19. Jego bohaterem jest przodowy Marcin Kołodziejczyk, który od 1996 r. pracuje w kopalni Budryk. Autorzy filmu, czyli Mateusz Paszek, Mateusz Szczepara i Jacek Stefaniak towarzyszyli mu z kamerą w kopalni Budryk oraz rozmawiali o jego obawach związanych z wpływem koronawirusa na zakład pracy. Obaw i niepewności w pierwszych miesiącach pandemii przecież nie brakowało, podobnie jak nadziei na bezpieczną przyszłość.

- Jak zamkną kopalnię, bo nie wiadomo, ile to będzie trwać, to nie mamy już do czego wracać. (…) Jak my zamkniemy kopalnie na miesiąc, a wiadomo, że górotwór pracuje, zaciśnie nam ściany, zaciśnie chodniki, zaciśnie nam przodki (…) to będzie bardzo ciężki rozruch – mówił Kołodziejczyk podczas nagrania. Te słowa padły w marcu 2020 r., ponad dwa miesiące przed decyzją o wstrzymaniu normalnego cyklu wydobycia węgla w zakładzie. Powodem były liczne infekcje koronawirusem w zakładach JSW, do których dochodziło pomimo podjęcia szczególnych kroków ostrożnościowych, takich jak zmiana organizacji pracy i testy przesiewowe wśród górników. W kopalni Budryk przez trzy tygodnie prowadzono prace niezbędne do zabezpieczenia zakładu przed zagrożeniami naturalnymi oraz roboty zabezpieczające fronty eksploatacyjne, co było podporządkowane trosce o zdrowie pracowników i ochronie miejsc pracy. Bohater filmu najwyraźniej to przeczuwał: - Nie ma żartów z tym, tak powiem. Jeden drugiego pilnuje, my są bracia w robocie, my są drugą rodziną w pracy, to jest drugi nasz dom.

Jego słowa – i pracę autorów - doceniło międzynarodowe jury Festiwalu FilmAT, które oceniało kreatywność, styl i przedmiot tematu oraz sposób opowiedzenia historii. Rezultatem jest pierwsza nagroda podczas szesnastej edycji Festiwalu w kategorii „Filmy korporacyjne – Problemy bieżące”. Jest tym cenniejsza, iż FilmAT jest polskim członkiem Międzynarodowej Organizacji Festiwali Filmów Turystycznych – CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) z siedzibą w Wiedniu. Celem festiwalu jest prezentacja najnowszych trendów w dziedzinie filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, komunikacji turystycznej, filmów korporacyjnych i  instytucjonalnych oraz ocena produkcji audiowizualnych w zależności od ich poziomu artystycznego i możliwości wpływania na grupę docelową. Festiwal wspiera rozwój krajowych i zagranicznych produkcji i organizuje odrębny konkurs filmowy dla filmów polskich oraz filmów z całego świata.

Z liczbą wyświetleń zbliżającą się do 19 tysięcy, „Budryk – kopalnia, której nie oddam” jest trzecim najczęściej oglądanym filmem wśród produkcji Biura Komunikacji i PR. Kilkadziesiąt filmów dotyczących bieżących spraw, filmów wizerunkowych oraz relacji z wydarzeń JSW znajduje się na firmowym kanale YouTube: https://www.youtube.com/JastrzębskaSpółkaWęglowaSA.

Inne aktualności

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

JSW: kolejne miesiące z wydobyciem i sprzedażą powyżej planu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego Grupy Kapitałowej JSW na rok 2025. Zgodnie z nimi, wydobycie węgla w tym roku ma wynieść 13,37 mln ton, w tym 11,35 mln ton węgla koksowego. Natomiast produkcja koksu - 3,31 mln ton.…

Więcej aktualności