Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW obecna na Kongresie Energetycznym

Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju uczestniczył w 10. Kongresie Energetycznym DISE, który odbył się we Wrocławiu. Tematem przewodnim była transformacja sektora energii i jej finansowanie przy równoległym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć panelu na temat roli surowców krytycznych oraz potencjału ich wykorzystania w transformacji energetycznej. Surowce krytyczne są niezbędne do rozwoju czystych technologii, a uzależnienie od ich importu z krajów trzecich jest dużym wyzwaniem dla europejskich firm.

Różne scenariusze transformacji europejskiego hutnictwa zakładają wciąż pewien udział produkcji stali metodą wielkopiecową, dla której głównym dostawcą powinna być JSW. Wyzwaniem, przed którym stanie nowa Komisja Europejska będzie zapewnienie spójnych ram prawnych, które będą wspierały lokalną bazę wydobywczą gwarantując tym samym odpowiednią rezerwę europejskiej produkcji. Dzięki temu uda się zapewnić przewidywalne, stabilne i zrównoważone dostawy surowców, wspierając jednocześnie konkurencyjność europejskiego przemysłu – zwrócił uwagę Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju, podczas dyskusji, której uczestnikami byli również prof. Herbert Wirth z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Marian Noga z WSB Merito we Wrocławiu. Zwracali uwagę na kwestie zabezpieczenia europejskiej produkcji surowców krytycznych, takich jak np. węgiel koksowy, jako bazy zasobowej dla europejskiego przemysłu uzupełnianej importem.

Ta swego rodzaju rezerwa strategiczna w postaci rodzimej produkcji unijnej stanowiłaby gwarant dla łańcuchów dostaw na wypadek nieoczekiwanych przerw i zakłóceń na rynku. Przy docelowym przejściu sektora stalowego na technologie nisko i zero emisyjne, taka baza zasobowa zapewniłaby także dostęp do smoły koksowniczej, czyli cennego surowca do produkcji grafitu syntetycznego.


Przypominamy, że Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. rozwoju, został wybrany przewodniczącym stowarzyszenia surowców krytycznych Critical Raw Materials Alliance w Brukseli. Stowarzyszenie CRM Alliance to czołowa organizacja reprezentująca interesy firm zajmujących się wydobyciem, przetwarzaniem i handlem surowcami krytycznymi w Europie.

Inne aktualności

Grupa JSW zwiększa produkcję węgla i koksu w II kwartale 2025 roku

Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i znaczące wzrosty produkcji kwartalnej. Potwierdza to efektywność zarządzania operacyjnego oraz elastyczność w adaptacji do dynamicznych warunków rynkowych.

Stanowisko Zarządu JSW S.A.

(dotyczy Stanowiska Reprezentatywnych Związków Zawodowych JSW S.A. z dnia 8.07.2025)

Zarząd JSW S.A. z uwagą zapoznał się z obawami wyrażonymi przez organizacje związkowe w swoim oświadczeniu z dnia 8.07.2025 r. Sytuacja finansowa Spółki wymaga pilnych działań…

Konkurs wiedzy o Planie Strategicznej Transformacji JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprasza do udziału w konkursie wiedzy poświęconym Planowi Strategicznej Transformacji. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat kierunków rozwoju Spółki.

Kopalnia Pniówek uruchamia kolejne ściany z wysokiej jakości węglem koksowym

W kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają intensywne działania zmierzające do odbudowy frontów wydobywczych. Pod koniec czerwca uruchomiono nową ścianę K-2, a już w lipcu planowane jest rozpoczęcie eksploatacji kolejnej – W-2. Łączne zasoby obu…

JSW występuje o ponowne rozpatrzenie sprawy zwrotu składki solidarnościowej

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania…

„To Jest Węgiel” – rusza II edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „To Jest Węgiel”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 roku. Zadanie jest proste: tym razem należy rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć węgiel koksowy w otaczających nas przedmiotach, urządzeniach i konstrukcjach ze stali.…

Więcej aktualności