Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Gospodarka wodna spółek węglowych

Kopalnie stale monitorują proces odprowadzania wód dołowych zgodnie z pozwoleniami w ramach przepisów prawa. Przedstawiciele spółek węglowych wzięli udział w spotkaniu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach, dotyczącym zagospodarowania wód kopalnianych.

zdjęcia: Dawid Lach

Górnictwo nie może istnieć bez ciągłego odwadniania kopalń, które podejmują w ostatnim czasie coraz więcej przedsięwzięć, aby zminimalizować uciążliwość zrzutów wód dołowych dla środowiska.

– Wody z naszych kopalń odprowadzane są zgodnie z przepisami prawa określonymi w odpowiednich pozwoleniach wodnoprawnych udzielonych spółce PGWiR należącej do Grupy Kapitałowej JSW, która obsługuje system retencyjno-dozujący „Olza” i Zakład Odsalania oraz kopalnię Knurów-Szczygłowice – zapewnił Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.  Bez odwadniania nie ma życia kopalni. To jest naturalny proces związany z wydobyciem węgla, stanowiący warunek zapewnienia bezpieczeństwa górników i istnienia każdej kopalni – dodał wiceprezes.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odprowadzaniem wód zasolonych do zlewni górnej Odry zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji. Głównymi elementami są system retencyjno-dozujący „Olza” i Zakład Odsalania w Czerwionce-Leszczynach. Wody trafiają do osadników, gdzie oczyszczane są z cząstek stałych. Rurociągi przesyłowe mają łącznie 89 km długości, a pojemność retencyjna zbiorników wynosi ok 600 tys. m3. System „Olza” w JSW S.A. pozwala na 21 dni retencjonowania wód w czasie suszy. W miejscu doprowadzenia kolektora do Odry pod Krzyżanowicami w dnie rzeki na całej jej szerokości zamontowano 51 dysz, które umożliwiają skuteczne wymieszanie wód na stosunkowo krótkim odcinku rzeki. System odsalania wód prowadzi oczyszczanie solanek kopalnianych, a w wyniku takich procesów technologicznych - jak odwrócona osmoza czy odparowanie - zakład produkuje wysokogatunkową sól spożywczą pod marką „Sól Dębieńska” dla przemysłu spożywczego i chemicznego. W 2018 roku sól z JSW nagrodzono certyfikatem jakości i tytułem Top Product oraz godłem promocyjnym „Doceń Polskie”.
 

Inne aktualności

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Jest zgoda na umorzenie certyfikatów

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu i udzieliła zgody na umorzenie certyfikatów inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego o łącznej szacowanej kwocie 300 mln zł.

Wniosek na „Dębieńsko 1” złożony

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (26.02.) wniosek o uzyskanie koncesji badawczej na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1”.

Okrągły stół w sprawie surowców krytycznych dla stali

25 lutego w siedzibie serwisu EURACTIV w Brukseli odbyła się debata na temat łańcuchów dostaw surowców krytycznych dla sektora hutniczego oraz branży motoryzacyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele europejskich producentów stali (EUROFER), baterii (EUROBAT),…

XXXIV edycja Szkoły Eksploatacji Podziemnej

W Krakowie trwają obrady Szkoły Eksploatacji Podziemnej, najważniejszego wydarzenia branży górniczej w Polsce. W konferencji bierze udział między innymi Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Zmarł kolejny górnik

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł 46-letni górnik poszkodowany w wyniku zapalenia metanu do którego doszło ponad trzy tygodnie temu w Ruchu Szczygłowice. W kopalni pracował od siedemnastu lat. To piąta ofiara wypadku. W szpitalu w Siemianowicach…

Więcej aktualności