Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Geomatyka w górnictwie

Zakończył się pierwszy dzień konferencji, podczas której Jastrzębska Spółka Węglowa podzieliła się własnymi doświadczeniami w zakresie planowania oraz zarządzania jakością prowadzonej eksploatacji i sprzedawanego surowca.

fot. Dawid Lach

„Geomatyka Górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych” to temat dwudniowego spotkania on line, którego współorganizatorami są Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW IT Systems, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Komisja Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej AGH.

– Myśląc i mówiąc o przyszłości kopalń, geomatyka i geoinformatyka są bardzo ważnymi obszarami, w których górnictwo będzie musiało się poruszać, a w zasadzie już się porusza – uważa prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. – Czwarta rewolucja przemysłowa w górnictwie już ma miejsce. Wiele kopalń, wśród nich zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej, już wdraża wiele narzędzi z szeroko rozumianej geomatyki czy geoinformatyki – dodaje dyrektor.

Wydarzenie podzielono na 4 sesje tematyczne: geologia, górnictwo, informatyka i geodezja. Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami wdrażanymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, które związane są z zarządzaniem jakością oraz planowaniem i harmonogramowaniem produkcji węgla koksowego. Wiele uwagi poświęcono trójwymiarowemu modelowaniu złoża, centralizacji danych oraz platformie Deswik, która wspiera proces zarządzania informacją geologiczną i wspomaga planowanie produkcji.

– Osiągnęliśmy światowy standard, jeśli chodzi o nowe rozwiązania i narzędzia do zarządzania jakością złoża. Ale narzędzia są wtórne, a kluczową rolę odgrywają ludzie. Nasza spółka ma wykształconych pracowników, teraz chcemy rozwijać system i poprawiać parametry jakościowe. To już się dzieje, bo trzynaście parametrów z ponad trzydziestu, które są zawarte w naszych kontraktach handlowych, poprawiliśmy w zeszłym roku. W historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej nigdy nie było takiego podejścia do planowania i zarządzania eksploatacją złoża. To jest poziom światowy – podkreśla Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW SA.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się panelem dyskusyjnym z udziałem osób stosujących narzędzia cyfrowe w codziennej pracy. Natomiast jutro (25 lutego) przedstawione zostaną rozwiązania geoinformatyczne wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną oraz referaty opisujące m.in. możliwości wykorzystania skanerów laserowych w górnictwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, wystarczy przyłączyć się do transmisji online, która jest dostępna tu: https://www.youtube.com/watch?v=QHUhbxk87BQ

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności