Uprzejmie informujemy, że węgiel dla klientów indywidualnych sprzedajemy wyłącznie bezpośrednio w kopalni „Budryk” w Ornontowicach. JSW S.A. nie prowadzi sprzedaży on-line, a wszelkie oferty i aukcje internetowe prowadzone z powołaniem się na JSW S.A., naszą nazwę lub logo są bezprawne.
Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinIkona szukaniaPLEN

Geomatyka w górnictwie

Zakończył się pierwszy dzień konferencji, podczas której Jastrzębska Spółka Węglowa podzieliła się własnymi doświadczeniami w zakresie planowania oraz zarządzania jakością prowadzonej eksploatacji i sprzedawanego surowca.

fot. Dawid Lach

„Geomatyka Górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych” to temat dwudniowego spotkania on line, którego współorganizatorami są Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW IT Systems, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Komisja Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej AGH.

– Myśląc i mówiąc o przyszłości kopalń, geomatyka i geoinformatyka są bardzo ważnymi obszarami, w których górnictwo będzie musiało się poruszać, a w zasadzie już się porusza – uważa prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. – Czwarta rewolucja przemysłowa w górnictwie już ma miejsce. Wiele kopalń, wśród nich zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej, już wdraża wiele narzędzi z szeroko rozumianej geomatyki czy geoinformatyki – dodaje dyrektor.

Wydarzenie podzielono na 4 sesje tematyczne: geologia, górnictwo, informatyka i geodezja. Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami wdrażanymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, które związane są z zarządzaniem jakością oraz planowaniem i harmonogramowaniem produkcji węgla koksowego. Wiele uwagi poświęcono trójwymiarowemu modelowaniu złoża, centralizacji danych oraz platformie Deswik, która wspiera proces zarządzania informacją geologiczną i wspomaga planowanie produkcji.

– Osiągnęliśmy światowy standard, jeśli chodzi o nowe rozwiązania i narzędzia do zarządzania jakością złoża. Ale narzędzia są wtórne, a kluczową rolę odgrywają ludzie. Nasza spółka ma wykształconych pracowników, teraz chcemy rozwijać system i poprawiać parametry jakościowe. To już się dzieje, bo trzynaście parametrów z ponad trzydziestu, które są zawarte w naszych kontraktach handlowych, poprawiliśmy w zeszłym roku. W historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej nigdy nie było takiego podejścia do planowania i zarządzania eksploatacją złoża. To jest poziom światowy – podkreśla Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW SA.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się panelem dyskusyjnym z udziałem osób stosujących narzędzia cyfrowe w codziennej pracy. Natomiast jutro (25 lutego) przedstawione zostaną rozwiązania geoinformatyczne wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną oraz referaty opisujące m.in. możliwości wykorzystania skanerów laserowych w górnictwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, wystarczy przyłączyć się do transmisji online, która jest dostępna tu: https://www.youtube.com/watch?v=QHUhbxk87BQ

Inne aktualności

Aktualności JSW SAOgłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, Aleja Jana Pawła II 4 działając na podstawie § 11 ust. 11 - 17 Statutu Spółki, ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Jastrzębska Spółka Węglowa po 9 miesiącach powiększa zysk netto do niemal 6,4 mld zł

Mimo coraz trudniejszego otoczenia rynkowego, spadku cen węgla koksowego i koksu na światowych rynkach, Jastrzębska Spółka Węglowa utrzymuje rekordowe wyniki. W trzecim kwartale 2022 roku Grupa Kapitałowa JSW wypracowała zysk netto w wysokości 2,15 mld zł.

 

Studenci promują górnicze studia

Studenci i wykładowcy krakowskiej AGH promowali górnicze studia wśród uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach. Wybór szkoły nie był przypadkowy, bo pawłowicka placówka jest jedną z nielicznych, które kształcą przyszłych techników…

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2022 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2022 roku, która odbędzie się w dniu 29 listopada 2022 roku (wtorek) o godz. 11:00

Seminarium historyczne

Porozumienie Jastrzębskie jest częścią wystawy stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. JSW SiG należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej zorganizowało tam seminarium historyczne pod nazwą „Górnicza Tożsamość Wujek ‘81”.

W Knurowie o bezpieczeństwie

Piotr Pyzik, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego odwiedził najstarszą kopalnię Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W Ruchu Knurów, który istnieje od 1903 roku, minister razem z Tomaszem Cudnym, prezesem Jastrzębskiej Spółki…

Więcej aktualności