Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Geomatyka w górnictwie

Zakończył się pierwszy dzień konferencji, podczas której Jastrzębska Spółka Węglowa podzieliła się własnymi doświadczeniami w zakresie planowania oraz zarządzania jakością prowadzonej eksploatacji i sprzedawanego surowca.

fot. Dawid Lach

„Geomatyka Górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych” to temat dwudniowego spotkania on line, którego współorganizatorami są Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW IT Systems, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Komisja Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej AGH.

– Myśląc i mówiąc o przyszłości kopalń, geomatyka i geoinformatyka są bardzo ważnymi obszarami, w których górnictwo będzie musiało się poruszać, a w zasadzie już się porusza – uważa prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. – Czwarta rewolucja przemysłowa w górnictwie już ma miejsce. Wiele kopalń, wśród nich zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej, już wdraża wiele narzędzi z szeroko rozumianej geomatyki czy geoinformatyki – dodaje dyrektor.

Wydarzenie podzielono na 4 sesje tematyczne: geologia, górnictwo, informatyka i geodezja. Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami wdrażanymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, które związane są z zarządzaniem jakością oraz planowaniem i harmonogramowaniem produkcji węgla koksowego. Wiele uwagi poświęcono trójwymiarowemu modelowaniu złoża, centralizacji danych oraz platformie Deswik, która wspiera proces zarządzania informacją geologiczną i wspomaga planowanie produkcji.

– Osiągnęliśmy światowy standard, jeśli chodzi o nowe rozwiązania i narzędzia do zarządzania jakością złoża. Ale narzędzia są wtórne, a kluczową rolę odgrywają ludzie. Nasza spółka ma wykształconych pracowników, teraz chcemy rozwijać system i poprawiać parametry jakościowe. To już się dzieje, bo trzynaście parametrów z ponad trzydziestu, które są zawarte w naszych kontraktach handlowych, poprawiliśmy w zeszłym roku. W historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej nigdy nie było takiego podejścia do planowania i zarządzania eksploatacją złoża. To jest poziom światowy – podkreśla Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW SA.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się panelem dyskusyjnym z udziałem osób stosujących narzędzia cyfrowe w codziennej pracy. Natomiast jutro (25 lutego) przedstawione zostaną rozwiązania geoinformatyczne wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną oraz referaty opisujące m.in. możliwości wykorzystania skanerów laserowych w górnictwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, wystarczy przyłączyć się do transmisji online, która jest dostępna tu: https://www.youtube.com/watch?v=QHUhbxk87BQ

Inne aktualności

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Pierwsze aparaty ratownicze trafiły do Szczygłowic

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotarła pierwsza partia nowoczesnych aparatów regeneracyjnych Drager BG ProAir zakupionych przez spółkę w listopadzie ubiegłego roku.

Wypadek w KWK Pniówek

W czasie wykonywania robót konserwacyjnych w jednym z przodków kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydarzył się wypadek.

Wznowienie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy

Zarząd JSW SA jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji,…

JSW uruchamia platformę edukacyjną „To jest węgiel”

JSW SA przedstawia nową platformę internetową „To jest węgiel”, która została stworzona, aby edukować, angażować i inspirować. Strona ta stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w…

Więcej aktualności