Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzenia w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu.

zdjęcia: Dawid Lach

Od wielu lat cel Kongresu jest niezmienny. To szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości zarówno europejskiej, jak i polskiej gospodarki. Podczas sesji tematycznych, przedstawiciele zarządu JSW wielokrotnie zwracali uwagę na znaczenie węgla koksowego w procesie transformacji energetycznej.

- Definicja stali się nie zmieniła. Do jej wyprodukowania potrzebna jest ruda żelaza i węgiel koksowy. Obecnie nie ma innych metod wytwarzania stali które miałyby uzasadnienie ekonomiczne – podkreślił Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. - Łatwiej działać, jeśli nasz produkt oczekiwany jest przez rynek. Transformacja energetyczna wymaga stali, a więc my doskonale wpisujemy się w działania proekologiczne, produkując węgiel koksowy – dodał wiceprezes Rozmus, zwracając jednocześnie uwagę na poziom wydobycia w zakładach JSW, który będzie inny niż planowano z uwagi chociażby na pożary, które miały miejsce w kopalniach Spółki. Podjęto działania przeorganizowania robót korytarzowych tak, aby spadek produkcji był jak najmniej dotkliwy i praktycznie niezauważalny w kolejnych latach.

Adam Rozmus mówił także o działaniach proekologicznych w Jastrzębskiej Spółce  Węglowej.

- Mamy świadomość wpływu naszej działalności na środowisko naturalne. To głównie  kwestia metanu, która w JSW jest dobrze rozpoznana. Spółka podejmuje szereg działań dotyczących zwiększenia uzysku metanu w celu pozyskania energii, uczestniczymy też w wielu projektach badawczych – powiedział Adam Rozmus.

Podczas kongresu nie zabrakło dyskusji m.in. o surowcach krytycznych, odnawialnych źródłach energii, roli surowców mineralnych w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju technologii. W sesji tematycznej poświęconej hutnictwu w Europie uczestniczyła Jolanta Gruszka, zastępca prezesa JSW ds. handlu. Mówiła między innymi o zapotrzebowaniu węgla koksowego ze strony przemysłu, perspektywach na rynku europejskim i w Polsce.

- W świetle transformacji klimatycznej węgiel koksowy i koks mają istotne znaczenie. Nowe technologie służące do produkcji stali bez udziału węgla koksowego są na etapie projektowo-badawczym i oprócz dużych nakładów finansowych potrzebują czasu, aby przejść na produkcję przemysłową. Sektor stali jeszcze długo będzie przemysłem opartym na węglu koksowym i prawdopodobnie jako jeden z ostatnich od tego węgla odejdzie – uważa Jolanta Gruszka, zastępca prezesa JSW ds. handlu. Wiceprezes zwróciła również uwagę na ogromne znaczenie węglopochodnych w produkcji grafitu syntetycznego.

- Węgiel koksowy po przerobieniu na koks to również węglopochodne, istotne w łańcuchu dostaw dla nowych technologii. Węglopochodne to smoła, istotny surowiec do produkcji chociażby grafitu syntetycznego, który jest niezbędny do produkcji elektrod w piecach elektrycznych – powiedziała wiceprezes Jolanta Gruszka.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy przeszedł do historii. Tematyka objęła najważniejsze dziedziny gospodarki i kierunki rozwoju. Podczas trzydniowej konferencji zorganizowano ponad 180 sesji z udziałem 1200 panelistów i panelistek. W sumie w wydarzeniu uczestniczyło prawie 12 tysięcy osób.
 

Inne aktualności

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 r.

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Więcej aktualności