Od wielu lat cel Kongresu jest niezmienny. To szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości zarówno europejskiej, jak i polskiej gospodarki. Podczas sesji tematycznych, przedstawiciele zarządu JSW wielokrotnie zwracali uwagę na znaczenie węgla koksowego w procesie transformacji energetycznej.
- Definicja stali się nie zmieniła. Do jej wyprodukowania potrzebna jest ruda żelaza i węgiel koksowy. Obecnie nie ma innych metod wytwarzania stali które miałyby uzasadnienie ekonomiczne – podkreślił Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. - Łatwiej działać, jeśli nasz produkt oczekiwany jest przez rynek. Transformacja energetyczna wymaga stali, a więc my doskonale wpisujemy się w działania proekologiczne, produkując węgiel koksowy – dodał wiceprezes Rozmus, zwracając jednocześnie uwagę na poziom wydobycia w zakładach JSW, który będzie inny niż planowano z uwagi chociażby na pożary, które miały miejsce w kopalniach Spółki. Podjęto działania przeorganizowania robót korytarzowych tak, aby spadek produkcji był jak najmniej dotkliwy i praktycznie niezauważalny w kolejnych latach.
Adam Rozmus mówił także o działaniach proekologicznych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
- Mamy świadomość wpływu naszej działalności na środowisko naturalne. To głównie kwestia metanu, która w JSW jest dobrze rozpoznana. Spółka podejmuje szereg działań dotyczących zwiększenia uzysku metanu w celu pozyskania energii, uczestniczymy też w wielu projektach badawczych – powiedział Adam Rozmus.
Podczas kongresu nie zabrakło dyskusji m.in. o surowcach krytycznych, odnawialnych źródłach energii, roli surowców mineralnych w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju technologii. W sesji tematycznej poświęconej hutnictwu w Europie uczestniczyła Jolanta Gruszka, zastępca prezesa JSW ds. handlu. Mówiła między innymi o zapotrzebowaniu węgla koksowego ze strony przemysłu, perspektywach na rynku europejskim i w Polsce.
- W świetle transformacji klimatycznej węgiel koksowy i koks mają istotne znaczenie. Nowe technologie służące do produkcji stali bez udziału węgla koksowego są na etapie projektowo-badawczym i oprócz dużych nakładów finansowych potrzebują czasu, aby przejść na produkcję przemysłową. Sektor stali jeszcze długo będzie przemysłem opartym na węglu koksowym i prawdopodobnie jako jeden z ostatnich od tego węgla odejdzie – uważa Jolanta Gruszka, zastępca prezesa JSW ds. handlu. Wiceprezes zwróciła również uwagę na ogromne znaczenie węglopochodnych w produkcji grafitu syntetycznego.
- Węgiel koksowy po przerobieniu na koks to również węglopochodne, istotne w łańcuchu dostaw dla nowych technologii. Węglopochodne to smoła, istotny surowiec do produkcji chociażby grafitu syntetycznego, który jest niezbędny do produkcji elektrod w piecach elektrycznych – powiedziała wiceprezes Jolanta Gruszka.
XVI Europejski Kongres Gospodarczy przeszedł do historii. Tematyka objęła najważniejsze dziedziny gospodarki i kierunki rozwoju. Podczas trzydniowej konferencji zorganizowano ponad 180 sesji z udziałem 1200 panelistów i panelistek. W sumie w wydarzeniu uczestniczyło prawie 12 tysięcy osób.