Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Dwa dni o bezpieczeństwie górników

2 dni, 6 sesji tematycznych, 39 referatów przygotowanych przez 83 autorów, między innymi z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Ponad 2600 osób obserwujących wydarzenie na kanale You Tube. Tak w dużym skrócie można podsumować jedno z najważniejszych wydarzeń w środowisku górniczym - XXVII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną - Górnicze Zagrożenia, która odbyła się on-line w dniach od 16 do 17 grudnia.

fot. Dawid Lach

W ciągu dwóch dni Konferencji pracownicy kopalń, naukowcy, eksperci, przedstawiciele nadzoru górniczego, spółek węglowych oraz firm związanych z górnictwem i bezpieczeństwem pracy w górnictwie zaprezentowali najnowsze rozwiązania dotyczące walki z zagrożeniami występującymi w kopalniach. Oprócz dobrze znanych zagrożeń, w tym roku pojawiło się nowe, dotyczące zagrożenia epidemicznego związanego z wirusem SARS-CoV-2. I właśnie temu zagrożeniu podczas Konferencji poświęcono pierwszy dzień wydarzenia. Przedstawiciele wszystkich spółek górniczych przedstawili swoje doświadczenia, prezentując dokonania i przyjęte procedury, które na przyszłość mają zapewnić bezpieczne warunki pracy i zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 w kopalniach.

Drugi dzień konferencji był poświęcony zagrożeniom naturalnym, tym które znamy od dawna. Zagrożeniom aerologicznym, tąpaniami i zagrożeniom radiologicznym. Jednymi z ciekawszych referatów były te, poświęcone wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do oceny stanu zagrożenia tąpaniami oraz zastosowaniu technologii informatycznych w analizie danych dotyczących podporności sekcji w zakładach JSW. Całość Konferencji zdominowało jednak zagrożenie koronawirusem.

- Musimy pamiętać o tym, że wirus SARS-CoV-2 ciągle jest groźny. To właśnie przez to nowe zagrożenie musieliśmy się dzisiaj spotkać zdalnie, na ekranach komputerów, telefonów. Zagrożenie nie minęło i wszystkie spółki górnicze mają tego świadomość. Konferencja pokazała, że potrafimy sobie radzić z różnymi zagrożeniami, które występują w polskim górnictwie, również z koronawirusem - powiedział prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa podsumowując Konferencję. 

- Tą konferencją udowodniliśmy, że się nie poddajemy, że i mamy pomysł na to, jak opanować coś, co wydaje się nie do opanowania - podsumował walkę górnictwa z konorawirusem Artur Dyczko, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych. - Konferencja jest bardzo istotnym wydarzeniem dla naszej branży. Generuje ciekawe dyskusje, pokazuje kierunki zmian. Dzięki temu, radzimy sobie z zagrożeniami, jakie dotykają polskie górnictwo. Nawet z takimi zupełnie nowymi, jak koronawirus – dodał Artur Dyczko. 

Gospodarzem XXVII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej - Górnicze Zagrożenia Naturalne została Jastrzębska Spółka Węglowa. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa, JSW Szkolenie i Górnictwo, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Komisją Górniczą PAN Oddział w Katowicach oraz JSW ITSystems.

 

Inne aktualności

Wirtualny Asystent AI już do dyspozycji pracowników Grupy Kapitałowej JSW

Wirtualny asystent - ChatBot AITIS to autorskie rozwiązanie pozwalające na konwersację z systemem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach tematycznych. Powstał wysiłkiem pracowników JSW IT Systems oraz zespołu redakcyjnego Strefy Sztygara. Jego nazwa AITIS jest…

Unijna strategia surowcowa i polska perspektywa – debata w Parlamencie Europejskim

24 czerwca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie poświęcone unijnej strategii dotyczącej surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Spotkanie zgromadziło decydentów UE, przedstawicieli przemysłu oraz instytucji finansowych,…

Transmisja obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 30 czerwca 2025 roku Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("ZWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad ZWZ.

PBSz wzmacnia swoją pozycję – aneks do umowy zapewni większe wpływy

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do GK JSW, zawarło z KGHM Polska Miedź S.A. aneks do umowy z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wykonania wyrobisk chodnikowych, robót górniczych oraz zabezpieczenia postępu robót chodnikowych przygotowawczych w infrastrukturę…

Węgiel koksowy i koks fundamentem zielonej transformacji

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. handlu uczestniczyła w konferencji dotyczącej m.in. rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas wystąpienia w panelu dyskusyjnym podkreślała znaczenie węgla koksowego i koksu w transformacji energetycznej.

JSW: kolejne miesiące z wydobyciem i sprzedażą powyżej planu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego Grupy Kapitałowej JSW na rok 2025. Zgodnie z nimi, wydobycie węgla w tym roku ma wynieść 13,37 mln ton, w tym 11,35 mln ton węgla koksowego. Natomiast produkcja koksu - 3,31 mln ton.…

Więcej aktualności