Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wymiana doświadczeń

Sztuka górnicza wciąż się rozwija. Eksperci z największych górniczych spółek w kraju spotkali się w Jastrzębiu-Zdroju, by wymienić się doświadczeniami dotyczącymi wierceń poziomych, czyli wiercenia w złożach z poziomu wyrobisk.

fot. Mateusz Paszek

W siedzibie Biura Zarządu JSW pojawili się przedstawiciele największych spółek wydobywczych –  Polskiej Grupy Górniczej, Lubelskiego Węgla, Tauron Wydobycie oraz KGHM Polska Miedź. Do dyskusji dołączył także przedstawiciel AGH oraz australijskiej firmy ADS, która zajmuje się wierceniami i wspomaga w tym zakresie JSW. – Wymiana doświadczeń pozwoli nam bardziej efektywnie wdrażać tę technologię w naszych kopalniach – powiedział w trakcie sympozjum Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju. – Chciałbym, żeby z tych długich wierceń kierunkowych udawało się wyciągać informacje na temat parametrów jakości złoża, które będzie eksploatowane za dwa, trzy lata.

Dzięki tej technologii można bowiem wiercić z poziomu wyrobiska nawet kilkusetmetrowe otwory.

– Wiercenia kierunkowe możemy wykorzystać znakomicie do rozpoznania złoża, bo sięgają na znaczne odległości od ścian wydobywczych. Pozwalają również pozyskać rdzenie, które są wykorzystywane do badań laboratoryjnych i oceny jakości złoża, a to przekłada się na planowanie wydobywcze w spółce – uważa dr hab. Jan Macuda z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie.

Do tej pory większość prac związanych z rozpoznaniem złóż była prowadzona z powierzchni. Technologia pozwala dziś jednak dotrzeć do najbardziej intersujących partii. Dotychczasowe badania powierzchniowe mają wiele ograniczeń, zwłaszcza kiedy chodzi o miejsca trudno dostępne. Dokładne rozpoznanie górotworu pozwala na tańszą i bardziej efektywną eksploatację. – Nasze doświadczenia zostały wymuszone przez geologię. Stosowaliśmy wcześniej rozpoznanie złoża otworami wiertniczymi, ale były to urządzenia tradycyjne – tłumaczy Robert Rożek z KGHM Polska Miedź. – Z powodu zagrożeń naturalnych zaczęliśmy wykonywać znacznie więcej robót wiertniczych i po sprawdzeniu innych metod, wygląda na to, że rozpoznanie kierunkowe jest najbardziej skuteczne.

Podobne prace są też wykorzystywane w innych celach. – W Polskiej Grupie Górniczej można powiedzieć, że zaczynamy raczkować – mówi Edward Paździorko, dyrektor Zakładu Górniczego Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej. – Od roku tę technologię stosujemy w odmetanowaniu kopalń.

Nikt nie ma wątpliwości, że taki dialog technologiczny jest potrzebny. – Jeśli chodzi o wiercenia kierunkowe, chcemy zobaczyć, jakie są doświadczenia naszych kolegów z branży – mówi Maciej Mazur z Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. – Dziś używamy techniki konwencjonalnej, badamy jednak rynek i sprawdzamy, czy pewne rozwiązania możemy zastosować w Lubelskim Węglu.

Inne aktualności

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Więcej aktualności