Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Dębieńsko przechodzi do historii

Wczoraj, 30 sierpnia swoją działalność zakończyła Koksownia Dębieńsko należąca do JSW KOKS. Decyzja o zaprzestaniu produkcji koksu w Czerwionce-Leszczynach była zapowiadana już w połowie zeszłego roku.

Zarząd JSW KOKS zdecydował o przyspieszeniu procesu wyłączania baterii koksowniczej z ruchu, które było planowane na 4 września. Proces przenoszenia pracowników został zapoczątkowany już w ubiegłym roku. Mogli przejść do Koksowni Radlin, Jadwiga lub Przyjaźń, jak również zadeklarować chęć pozostania w dotychczasowym miejscu pracy, w którym będą prowadzone prace związane z sortowaniem koksu oraz prace porządkowe. Ponadto, każdy mógł zgłosić chęć podjęcia pracy w jednej z kopalni JSW, przy czym zatrudnianie w kopalni odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Pracownicy są zatrudniani w SIG na okres maksimum 1 roku na obowiązujących w tej spółce niej zasadach, a później przechodzą stopniowo do  kopalni JSW. Wtedy zmieniają się zasady ich wynagradzania.

Przejście z koksowni Dębieńsko do kopalni odbywa się na zasadzie dobrowolności, tak więc nie otrzymują wypowiedzenia. Pierwsze rozmowy w sprawie zatrudnienia w JSW Szkolenie i Górnictwo odbyły się w minionym tygodniu.

Historia koksowni Dębieńsko sięga 1908 roku, kiedy ówczesny właściciel pobliskiej kopalni węgla postanowił wybudować obok zakład produkcji koksu. Zakład posiadający dwie baterie koksownicze ruszył w 1913 roku. W ostatnim czasie koksownia zatrudniała około 180 osób, a jej zdolności produkcyjne sięgały 300 tys. ton koksu rocznie.

Dębieńsko było jedną z czterech koksowni należących do JSW KOKS należącej do grupy kapitałowej JSW. Największą z nich jest koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Poza tym JSW KOKS ma też zakłady: Jadwiga i Radlin.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności