Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Rusza budowa pierwszej hali JZR w Suszcu

Jastrzębskie Zakłady Remontowe rozpoczęły budowę pierwszych hal produkcyjno-remontowych na terenie byłej kopalni Krupiński w Suszcu. Cztery inne hale zostaną gruntownie zmodernizowane.

W uroczystym rozpoczęciu budowy wzięli udział: Wójt Suszcza, Zastępca Prezesa JSW ds. Strategii oraz zarząd JZR. / fot. Tomasz Siemieniec

Nowe hale w Suszcu powstaną w formule „projektuj i buduj”. To faktyczny początek Programu JZR Rozwój, który pozwoli na rozszerzenie działalności produkcyjno-remontowej spółki JZR. Dzięki temu do zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej trafią nowe i lepsze jakościowo produkty. - Projekt JZR Rozwój  ma finansowanie zagwarantowane uchwałą zarządu JSW. Wiemy, jak ten projekt przeprowadzić , a pierwszy krok to właśnie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą - mówi Rafał Rychter, prezes zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Dzięki tej inwestycji realizowanej przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe należące do Grupy Kapitałowej JSW, w Suszcu pracę znajdzie początkowo 37 osób – to głównie ślusarze, spawacze i tokarze. Ale w planach jest też zwiększenie zatrudnienia finalnie do 170 osób; chodzi przede wszystkim o osoby zamieszkałe na terenie Suszca i okolic.

W halach będą produkowane szyny kolejek podwieszanych, rurociągi magistralne, krążniki do przenośników taśmowych, rynny trasowe do przenośników zgrzebłowych i sekcje obudów zmechanizowanych. Produkty te zostały wybrane dzięki analizie  zapotrzebowania, zarówno historycznego, jak i bieżącego oraz planów poszczególnych zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu JSW SA będzie mogła częściowo uniezależnić się od dostawców maszyn i urządzeń górniczych.

Plan, którego realizacja właśnie się rozpoczęła jest odpowiedzią na sytuację rynkową i jest strategiczną decyzja Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która przewiduje podniesienie rangi JZR do jednej z największych Spółek w Polsce produkujących maszyny i urządzenia górnicze oraz świadczących usługi produkcyjno-remontowe usługi na rzecz JSW S.A..

Zespół obiektów produkcyjno-remontowych powstanie w Suszcu do 2022 roku. Natomiast pierwsze produkty zjadą z linii produkcyjnych w 1 Q 2020r.

Program JZR Rozwój to pierwszy element planu związanego z rewitalizacją terenów po byłej kopalni „Krupiński”.  - To część szerszego programu uprzemysłowienia regionu – mówi Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – Dzięki nowej inwestycji, spółka JZR nie tylko zwiększy swój potencjał produkcyjny, ale także my realizujemy nasze zobowiązania związane z zagospodarowaniem terenu po byłej kopalni „Krupiński”. To potwierdzenie naszego zaangażowania w społeczną odpowiedzialność biznesu.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma ambitne plany związane z rewitalizacją byłej kopalni w Suszcu. Ma tam powstać nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego – obok obiektów JZR - wejdzie m.in. fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz pojazdów napędzanych tym czystym paliwem, nowoczesny zakład włókien węglowych, a także wyjątkowa w skali kraju podziemna elektrownia szczytowo–pompowa. Kolejny z projektów zakłada stworzenie na tym terenie centrum serwisowo-logistycznego. Program rewitalizacji został opracowany przez ekspertów i partnerów w oparciu o analizę możliwości i potrzeb regionu oraz wyzwań technologicznych, przed którymi stoi także JSW.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności